Малине подстичу ћелије рака на самоуништење

Мало је оних који се не би осладили малинама, које управо ових дана дозријевају. То њежно љетно воће божанственог укуса није само слатко, него има низ љековитих својстава о којима се и даље мало зна и недовољно се конзумирају.

Истина, биљка је врло отпорна, због чега преживи у врло тешким условима, али и расте на врло неприступачним мјестима, па их не можете убрати тек успут, а мало се нуде и на тржницама. Али, ако сте у прилици, набавите их свјеже, директно од произвођача јер ови плодови садрже многе благодати.

Малина (лат. Рубус идаеус) је зељаста биљка из породице ружа. Вјерује се да је поријеклом из Јужне Азије и да је толико стара да су је јели и пећински људи. Током многих вијекова цијењена је као љековита биљка.

Стари Грци приписивали су јој моћ подстицања плодности, а у ту сврху су више користили њене листове него плодове.

Међутим, очаравајући укус плода малине најзаслужнији је за њен данашњи статус.

Малине садрже и ресвератрол, који успорава старење, те висок удио елагичне киселине, која дјелује антиканцерогено.

У њеном саставу су и влакна, фолна киселина, витамин К, витамин Е5, манган, магнезијум, бакар, калијум и омега 3 масне киселине.

Редовна конзумација уљепшава тен, јача косу, побољшава здравље пробавног и кардиоваскуларног система, оснажује имунитет и штити од упала.

Малина смањује дјеловање слободних радикала те штити од рака дебелог цријева, дојке, материце, једњака и простате. Фитонутријенти у малини спречавају ширење ћелија рака те их подстичу на апоптозу, односно самоуништење.

Спречава дебљање и дијабетес

Кетони у малини заслужни су за контролу глукозе у крви те помажу у спречавању претилости и дијабетеса. Кетони подстичу метаболизам масти, смањују масне наслаге и спречавају болести повезане с гојазношћу.

У истраживањима, људи који су конзумирали храну с високим удјелом масноћа, уз конзумацију кетона малине нису добијали на тежини. Уносом малине активира се хормон адипонектин, од чијег недостатка пате људи са дијабетесом типа 2. Адипонектин враћа равнотежу у крви, смањује ризик од срчаног удара и болести које прате дијабетес типа 2.

Највиши природни заштитни фактор

Уље сјеменки чилеанске малине посебно је јер садржи висок ниво омега 3 и омега 6 есенцијалних масних киселина те витамина Е. Захваљујући њима, одлично штити кожу од јаког сунца. Процјењује се да је заштитни фактор (СПФ) овог уља између 28 и 50, зависно од услова узгоја. Може се користити не само као заштита од сунца, него и за третирање бора, стрија, екцема, дерматитиса и свих упалних стања коже. Врло је стабилно те се може наносити самостално или додавати у козметичке приправке.

Љековитост листа малине

Плодови малине изванредно су укусни и здрави, али љековитост листова много је већа од плодова. Малину називају и женском биљком јер лијечи многе тегобе женских органа. Чај од листова помаже код менструалних грчева, јаких крварења и исцјетка.

Може се пити прије, током и након порода.

Редовно конзумирање чаја од листова малине током трудноће јача и тонизира материцу, спречава побачај, помаже током порода и спречава јако крварење након порода. Након порода убрзава опоравак материце и подстиче стварање млијека. С конзумирањем овог чаја почните од трећег мјесеца трудноће. Пијте двије до три шољице на дан. Чај се користи и за јачање десни, дезинфекцију крајника, спречавање дјечјих прољева и код очних обољења.

Припрема чаја: кашичицу листа малине прелијте шољицом вруће воде. Пијте топло.

Напомена: Чај од лишћа малине не препоручује се ако сте у претходној трудноћи имали побачај или ако су трудови трајали мање од три сата.

Сирће од малине за скидање температуре

Помијешајте литар природног јабуковог сирћета с 500 грама изгњечених малина. Оставите десет дана на топлом мјесту и проциједите. У случају грознице, разриједите двије кашичице сирћета од малине у чаши воде и пијте неколико пута на дан.

Љековито дјеловање малине:

• Спречава претилост

• Регулише ниво шећера у крви

• Смањује дјеловање слободних радикала

• Пружа заштиту од сунца

• Смирује кожне тегобе

• Помаже код женских болести

• Оснажује имунитет

• Штити од болести срца и крвних жила

• Снижава високу температуру

Нутритивне вриједности/калорије:

100 г = 64 калорије (нискокалорична, дијетална храна)