Цвекла – штити од старења и има позитиван учинак против леукемије

Цвекла можда није најљепше поврће, али је засигурно једно од најснажнијих и слободно се може назвати супернамирницом. Јединствена је због високог садржаја антиканцерогених твари и каротеноида.

Ово поврће је такође одличан извор фолне киселине. Препуна је антиоксиданаса, који штите организам од пријевременог старења и помажу у борби против многих болести.

Бетацијанин је пигмент који даје цвекли црвену боју. Овај пигмент се апсорбује у крв и повећава способност крви да преноси кисеоник и до 400 одсто.

Чак је и лишће цвекле здраво. Богато је бета-каротеном, фолном киселином, хлорофилом, калијумом, витамином Ц и жељезом. Од лишћа цвекле може се направити зелени кашасти сок или га можете припремити као шпинат.

Незаобилазна је намирница за детоксикацију, будући да подстиче рад јетре, а препоручује се и за нормализацију пробаве јер обилује прехрамбеним влакнима. Иако процесом конзервирања губи дио витамина топљивих у води, посебно витамина Ц, и конзервирана цвекла је и даље вриједан извор нутријената и надасве корисних пигмената.

Наиме, плодови за конзервирање беру се на врхунцу сезоне када су најбогатији нутријентима. Редовном конзумацијом 500 мл сока од цвекле ниво плазматских нитрата се удвостручи. Уз све то, цвекла је незаобилазна намирница при детоксикацијским дијетама јер подстиче пробаву и рад јетре. На 100 грама садржи чак 2,5 грама влакана, што је чини погодном за борбу против затвора. Сигурна је за дјецу, а због богатства фолатима препоручује се и трудницама.

Љековита својства цвекле

Цвекла је традиционални лијек за леукемију. Ово поврће садржи аминокиселину бетаин, која има антиканцерогена својства. Терапија цвеклом, која подразумијева свакодневно узимање сока од цвекле или сирове рибане цикле, има позитиван учинак против леукемије и многих других врста рака.

Редовно конзумирање цвекле помаже против болести узрокованих оксидативним стресом.

Влакна која садржи цвекла могу смањити ниво холестерола у крви и до 40 одсто.

Познато је да цвекла нормализује крвни притисак.

Цвекла помаже у очувању еластичности артерија. Редовно конзумирање цвекле може спријечити проширене вене.

*** Иако количина жељеза коју садржи цвекла није јако висока, његов квалитет је изванредан. Жељезо из цвекле је моћно средство за чишћење организма од токсина и изградњу крви. Управо због тога цвекла је ефикасна у лијечењу многих болести узрокованих токсинима.

*** Цвекла се посебно препоручује трудницама због високог садржаја фолне киселине. Фолна киселина може спријечити многе болести код новорођенчади.

*** Сок од цвекле стимулише рад јетре и жучи и спречава затвор.

*** Сок од цвекле у комбинацији са соком мркве је одличан лијек за гихт, болести бубрега и жучног мјехура.

*** Познато је да цвекла може помоћи и код многих других болести: главобоље, зубобоље, дизентерије, крстобоље, кожних проблема, менструалних болова итд.
Кувајте у кори

Цвеклу ваља кувати и пећи у кори како би задржала што је могуће више храњивих састојака. Са друге стране, термичка обрада огуљене цвекле трансформисаће њену лијепу боју у непривлачни смеђи комад поврћа.

Оставите два до три центиметра стабљике прије него што кренете с кувањем како црвена боја не би „исцурила“ с врха плода. Боју ћете задржати ако цвеклу попрскате лимуновим соком, сирћетом или неким сличним природним извором киселине.

Гулите цвеклу у рукавицама

Црвена боја цвекле оставиће траг на вашем тањиру, храни, али и на рукама. Кад гулите кору, обавезно носите кухињске рукавице.

СМУТИ ОД ЦВЕКЛЕ

Енергетска бомба пред вјежбање

• 1 наранџа или лимун
  • 1 лист кеља или неког лиснатог поврћа