Драги наши читаоци,

Новембар иза нас био је по много чему посебан, препун друштвених догађаја вриједних да се нађу на страницама „Соколачких новина“. Обиљежен је Дан примирја у Првом свјетском рату, читав један вијек од невиђеног јунаштва српске војске; инаугурисани чланови Предсједништва Босне и Херцеговине; положили су заклетву народни посланици у новом сазиву Народне Скупштине Републике Српске; прослављене крсне славе државних органа, организација и предузећа.

За нашу локалну заједницу посебно је значајан један датум – 30. новембар, дан када је далеке 1975. год. у Сокоцу почела са радом прва радио-станица, тадашња и данас радо помињана „Радио Романија“. Тај јубилеј – 43 године информисања у општини Соколац, саткан од година промјена, добијања и одузимања дозвола, гашења, поновног покретања и вјечне борбе мале медијске куће да нађе своје мјесто под сунцем, обиљежили смо радно и свечано. Сада смо пред свима вама – нашим слушаоцима, читаоцима и гледаоцима, драгим суграђанима, да заједно сагледамо јесмо ли га пронашли. Од некадашње радио станице стигли смо до данашњег, савременим технологијама прилагођеног емитовања радио-програма свакога дана од 9 до 15 часова, свакодневног пласирања информација које прати фото-сервис, путем општинског портала „Соколац – срце Романије“, на којем емитујемо властите видео прилоге и мјесечно издајемо лист „Соколачке новине“ којим је данас стандард 32 стране у пуном колору. Током ове 2018. године урадили смо прву репортажу „Јагњијада 2018.“ и промотивни видео за 56. МОСИ Соколац 2019. а у сусрет годишњици и први документарни филм. Иако имамо само десет запослених радника, међу којима су мајке на породиљском одсуству, ослањајући се једни на друге, радимо све послове од одржавања хигијене радног простора до одговора професионалним изазовима, чак и оним који нам нису у опису посла.

Посебно смо поносни на документарни филм који смо премијерно приказали 27. новембра у Парохијском дому Романијске Лазарице „За овакав пут потребно је труда, тамо гдје идемо дешавају се чуда“, који говори о десет година ходочашћа манастиру Острог. На одјавној шпици филма нема потписа продуцента, режисера, директора фотографије и многобројних чланова екипе која обично ради на једном оваквом пројекту. Ту смо само ми који реализујемо свакодне активности, 365 дана у години, везане за информисање у општини Соколац. Екранизацијом смо ову лијепу причу сачували од заборава. Настојаћемо да документарац пласирамо путем других много већих и моћнијих медијских кућа, са намјером да оваj огањ доброчинства и истинске жеље да се открива и шири добро међу људима, који су прије десет година упалила тројица Романијаца, настави да пламти и шире од наших простора.

До новог сусрета у децембарском броју, у име ове малобројне екипе, и своје лично, срдачно вас поздрављам.

Зорица Мирјанић
директор „Инфо центар“ Соколац

„Соколачке новине“ бр.241 доносе информације које су обиљежиле новембар мјесец на подручју општине Соколац.

ИЗДВАЈАМО:

АКТУЕЛНОСТИ

• 15. РЕДОВНА СКУПШТИНА ГРАДА ИСТОЧНО САРАЈЕВО: Усвојен Извјештај о реализацији активности у протеклој години везаних за ЕYОF 2019
  • 16. РЕДОВНА СЈЕДНИЦА СКУПШТИНЕ ОПШТИНЕ СОКОЛАЦ: Усвојени Нацрт и Одлука о ребалансу буџета за прву половину 2018. Године
  • У спомен-капелу на војничком гробљу “Мали Зејтинлик” довезена опрема за потребе мртвачнице
  • ОБИЉЕЖЕН ДАН ПРИМИРЈA У ПРВОМ СВЈЕТСКОМ РАТУ: Читав један вијек од невиђеног јунаштва српске војске
  • БОРАЧКА ОРГАНИЗАЦИЈЕ ОПШТИНЕ СОКОЛАЦ ОБИЉЕЖИЛА КРСНУ СЛАВУ – МИТРОВДАН: Никада не смијемо заборавити ствараоце Републике Српске
  • СОКОЛАЦ ДОМАЋИН КТИТОРСКЕ СЛАВЕ ПЕЋКЕ ПАТРИЈАРШИЈЕ: Романијско Косово у Метохији

ПРИВРЕДА

• „Романијски скоруп – кајмак“ у 2019. години са географском ознаком

ДРУШТВО

• ОБУКА КООРДИНАТОРА ЗА ДИЈАСПОРУ: Како унаприједити сарадњу јединица локалне самоуправе са исељеништвом
  • ВИСОКА ШКОЛА ЗА УСЛУЖНИ БИЗНИС СОКОЛАЦ: Уприличена свечана додјела диплома једанаестој генерацији студената

ИНТЕРВЈУ

• БИЉАНА КОСОРИЋ, ДИРЕКТОРИЦА ЈУ ЗА ПРЕДШКОЛСКО ВАСПИТАЊЕ И ОБРАЗОВАЊЕ СОКОЛАЦ – Ми смо продужена рука породици

ЛИЦА РОМАНИЈЕ

• ДРАЖАН КОСОРИЋ, МУЗИЧКИ ВИРТУОЗ, ДЕКАН МУЗИЧКЕ АКАДЕМИЈЕ УНИВЕРЗИТЕТА У ИСТОЧНОМ САРАЈЕВУ – Одувијек сам имао намјеру да се вратим у Републику Српску

НА КАФИ СА…

• Витомиром Митрићем: Форум театар – Зачетник културе на подручју источне регије Републике

КУЛТУРА

Премијерно приказан документарни филм „ЗА ОВАКАВ ПУТ ПОТРЕБНО ЈЕ ТРУДА, ТАМО ГДЈЕ ИДЕМО ДЕШАВАЈУ СЕ ЧУДА“: Прича која буди заборављене вриједности

СТАЛНЕ РУБРИКЕ

У „Соколачким новинама“ су и сталне рубрике: „Времеплов“, „Из школских клупа“„ Књижевни кутак“, “Препорука књиге“, „Здравље и ми“, „Религијске теме“, „Кулинарске мајсторије“, „Разонода“ и „Чудесни биљни свијет“.

СПОРТ

У рубрици „СПОРТ“ доносимо информације о наступима сокочана у фудбалу, кошарци, боксу и плесу.

Ново издање Соколачких новина број 241 по цијени од 2 КМ можете купити у свим продајним објектима штампе у граду.

Постави одговор