Тврдње да вам могу пукнути очне јабучице уколико кихнете са отвореним очима су потпуно неистините.

Чак је угледни Неw Yорк Тимес једном приликом, 1882. године, извијестио да су жени “пукле јабучице” током кихања, што је изазвало панику. Међутим…

– Притисак који се ослобађа кихањем не може да проузрокује испадање очних јабучица, чак и ако су вам оне отворене – рекао је доктор Дејвид Хјустон.

У већини случајева очи се несвјесно затварају што је рефлексна нуспојава, али не и нужна компонента сваког кихања.

Тако постоје људи који их држе отвореним иако је тешко, али могуће. Заправо је некима скроз природно да очи држе отвореним за врухеме ове биолошке реакције.

Било како било, не морате да страхујете јер нису капци ти који чувају јабучице од испадања, већ очни мишићи који их окружују.

Најгоре што вам се може догодити током кихања је пуцање крвних капилара у очима због притиска, што ће узроковати црвене мрљице на беоњачи.

За све они који су заборавили лекцију са часа биологије, кихање је заштитни механизам важан за избацивање прљавштине из организма попут прашине и алергена или бактерија и вируса, због чега је битно држати руку на устима како их не бисте пренијели на друге људе.

ИзворИндекс
Avatar
Портал Соколац-срце Романије је званични портал општине Соколац, једне од шест градских општина града Источно Сарајево, основан 13.новембра 2012.године.