Иако је у неким ситуацијама потпуно нормална, прекомјерна стидљивост може ометати дјететову социјализацију, развој и самопоуздање.
Стидљивост је природна особина коју многа дјеца развијају, посебно у раном дјетињству. Стручњаци за дјечји развој слажу се да је важно препознати када стидљивост прелази у проблематично понашање и предузети кораке како би се дјеца осјећала пријатно у друштвеним ситуацијама.
У наставку доносимо неколико корисних савјета како помоћи дјеци да постану мање стидљива.
Створите сигурно окружење
Један од најважнијих корака у смањењу стидљивости је стварање сигурног и подржавајућег окружења код куће. Дјеца која се осећају сигурно у породици мање ће бити склона повучености у друштву других људи. Подстицање отвореног изражавања осјећања и пружање љубави и подршке кључни су за смањење страха од неуспјеха или одбацивања.
Сигурно окружење даје дјетету осјећај повјерења и сигурности, чиме се смањује страх од социјалних ситуација. Дјеца која знају да могу да рачунају на подршку родитеља мање се боје показивања своје личности у друштву.
Створите рутину која укључује вријеме за разговор о дјететовим осјећањима, о томе шта га весели и брине. Охрабрите дијете да буде отворено о својим страховима, а ви покажите разумијевање и стрпљење.
Постављајте реална очекивања и похвалите труд
Стидљивост може да буде резултат страха од неуспјеха или непријатних ситуација. Дјеца која нису сигурна у своје способности могу да се повуку или избјегавају друштвене интеракције. Иако је важно имати разумијевања за дјететову стидљивост, такође је кључно постављати реална очекивања и похвалити дјететов труд у суочавању с новим ситуацијама.
Похвале за труд, а не само за резултате, помажу дјеци да развију самопоуздање и вјеру у своје способности. Кад дијете осјети да су сви његови напори препознати, постепено ће постати сигурније у својим способностима. Похвалите дијете за сваки корак напред у суочавању с новим ситуацијама, било да се ради о упознавању нових људи или учествовању у групној активности. Битно је да нагласите труд, а не само исход, како би дијете осјећало да је његово напредовање вриједно.
Развијајте социјалне вјештине кроз игру
Један од ефикасних начина за смањење стидљивости је кроз игру и интеракцију с вршњацима. Дјеца која имају прилику да уче социјалне вештине у сигурном окружењу, као што су породичне игре или игре у малим групама, могу лакше развити повјерење у социјалним ситуацијама.
Кроз игру дјеца развијају социјалне вјештине попут дијељења, сарадње и рјешавања конфликата, што им може помоћи да се осјећају сигурније у интеракцијама с другима. Игра такође омогућава дјеци да се опусте и уживају у социјалним интеракцијама без стреса.
Организујте игре у којима ће дијете имати прилику да комуницира и сарађује с вршњацима. Ако дијете показује стидљивост према новим пријатељима, подстакните га на заједничке игре које су забавне и ненаметљиве.
Ојачајте социјалну подршку кроз групне активности
Један од ефикасних начина за смањење стидљивости је омогућити дјетету учествовање у групним активностима које га занимају. Активности попут спортских тимова, музичких секција или креативних радионица омогућавају дјеци да се повежу с вршњацима кроз заједничке интересе, чиме се смањује осјећај несигурности и стидљивости.
Групне активности омогућују дјеци да изграде међуљудске вјештине и створе нова пријатељства у окружењу у којем се осјећају сигурно. Када дјеца имају прилику да усмјере своју енергију према нечему што воле, лакше ће се опустити и савладати социјалну несигурност.
Покушајте да укључите дијете у активности које одговарају његовим интересима, било да се ради о спорту, умјетности, плесу или волонтирању. Ове активности омогућују дјеци да се упознају с новим пријатељима и буду дио групе, што им помаже у смањењу стидљивости, преноси Супержена.