Од почетка ове године, литар горива појефтинио је за око 30 фенинга.
Средином јануара, литар дизела у просјеку је коштао око 2,55, а бензина 2,50 КМ.
Тренутно, на бензинским пумпама у Бањалуци дизел се продаје за око 2,25, док се просјечна цијена бензина креће око 2,2 КМ.
Није тешко израчунати да је, уназад 4 мјесеца, литар гори појефтинио за 12 одсто.
Како кажу у Групацицији за промет нафтом и нафтним дериватима при привредној комори Српске, на пумпама у Бањалуци литар дизела кошта између 2,24 и 2,27 КМ, а литар бензина од 2,19 до 2,29 КМ.
– До последњег појефтињења није дошло због кретања цијене сирове нафте на свјетској берзи, него чињенице да су поједини дистрибутери самоиницијативно спустили цијене горива. Онда су исти потез повукли и остали, у жељи да буду конкурентнији – кажу за Српскаинфо у овој групацији.
Иако је цијена горива пала, у Српској ништа друго није појефтинило.
С друге стране, чим цијена горива у мало значајнијем износу оде горе, и фармери, и млинари, и пекари, и трговци одмах крену да рачунају за колико би могли да поскупе своје производе.
Због неконтролисаног раста цијена нашли смо се у ситуацију да нам килограм воћа кошта и до 20 КМ, да за поврће које је некад било храна коју је свак себи могао да приушти, морамо да издвојимо по 3-4 КМ… Да килограм меса иде и до 40 КМ, а да најобичнија кифла кошта 0,6 КМ…
– Ово заиста нема смисла. Гориво појефтинило за фин износ, а цијене осталих роба и услуга никад више. Видјећемо шта ће се десити ако гориво опет крене да поскупљује! Мислим да ће већа за пар дана скочити и цијена брашна, и хљеба и меса, и свега осталог што људи морају да купују и услуга које морају да користе – каже Мирослав С. из Бањалуке.
Како кажу у удружењима потрошача, грађани не треба да очекују да ће појефтињење горива изњедрити пад цијена хране или неких других роба и услуга, јер се, подсјећају, то ни до сада није дешавало.
– А кад бензин и дизел у кратком временском периоду поскупе два пута за по пар фенинга, сви узимају дигитроне у руке и праве нове калкулације – рекла је раније за Српскаинфо извршна директорка требињског Удружења грађана „Оаза“ Недељка Илијић.
Нагласила је да сви гледају само свој интерес и како да што више зараде.
– Двије деценије сам у овим водама и никада нисам доживјела да је нека бранша, усљед појефтињења горива, снизила цијене својих производа. Још ће бити добро ако не дође до нових већих поскупљења, односно ако цијене бар у догледно вријеме остану стабилне – поручила је Илијићева.
У Унији удружења послодавац Српске истичу да од цијена горива, суштински, највише зависе дјелатности транспорта роба и превоза путника.
Зоран Шкребић, предсједник ове групације потврђује да цијене, генерално, врло брзо реагују на поскупљење било којег енергента.
– Међутим, кад дође до пада цијена енергената, доста дуго времена треба да прође да се то одрази на појефтињење других роба. Или, дође до појефтињења, али не у износу у којем се очекује. Један од разлога је то што произвођачи, једноставно, не желе да спусте цијене, али мислим да то није правило. Сматрам да на то више утиче ситуација у којој цијене брзо падају и брзо расту. Ту постоји одређена доза опреза да се не деси нови брзи раст и онда сви заједно долазимо у још веће проблеме – истиче Шкребић.
Додаје да, уколико се појави одређени период мало дуже стабилности и цјена и политичких дешавања, онда и цијене почињу да падају.
– У сваком случају, далеко брже расту – поручује Шкребић.