Šume

Општина Соколац

Општина Соколац је општина у Републици Српској, БиХ. Сједиште општине се налази у Сокоцу. Општина Соколац је једна од градских општина града Источно Сарајево. Општина је основна територијална јединица локалне самоуправе и која има могућност да извршава обавезе које су јој Уставом и законом дате у надлежност.

gradSokolac

Површина која се налази на овој општини износи 689 км2. По пространству своје територије, соколачкој општини припада 1,35 % укупне површине Босне и Херцеговине или 2,35 % Републике Српске. Спада међу веће општине по површини у Републици Српској. Општина Соколац има 12 мјесних заједница са 95 насељених мјеста, у којима живи око 15.500 становника, са густином насељености од око 22,4 становника/км2, а од тога десетак хиљада живи у самом Сокоцу. Највећа сеоска насеља су Подроманија,Каљина,Соколовићи и Кнежина.

Укупна дужина соколачке границе износи око 163 км. Граница са општином Хан Пијесак износи око 41 км, Рогатица 36 км, Пале 36 км, Стари Град-Сарајево 3 км, Илијаш 26 км и са општином Олово око 21 км.

Соколац је значајна саобраћајна раскрсница магистралних путева од Сарајева према Јадранском мору, Београду, Ужицу, Бања Луци и Бијељини. Општина располаже мрежом од око 500 км регионалних и локалних путева.

Општина је 25. јуна 2009. године добила цертификат за систем управљања квалитетом јединица локалне управе према норми међународног стандарда ISO 2001.

Општина Соколац постаће демократски оријентисана заједница, економски опорављена, са ефикасном и одговорном локалном управом, ревитализованом инфраструктуром и ојачаним предузетништвом заснованим на искориштавању природних ресурса, коју ће карактерисати висок степен развоја друштвених дјелатности.

Додај коментар

: