Šume

Opština Sokolac

Opština Sokolac je opština u Republici Srpskoj, BiH. Sjedište opštine se nalazi u Sokocu. Opština Sokolac je jedna od gradskih opština grada Istočno Sarajevo. Opština je osnovna teritorijalna jedinica lokalne samouprave i koja ima mogućnost da izvršava obaveze koje su joj Ustavom i zakonom date u nadležnost.

gradSokolac

Površina koja se nalazi na ovoj opštini iznosi 689 km2. Po prostranstvu svoje teritorije, sokolačkoj opštini pripada 1,35 % ukupne površine Bosne i Hercegovine ili 2,35 % Republike Srpske. Spada među veće opštine po površini u Republici Srpskoj. Opština Sokolac ima 12 mjesnih zajednica sa 95 naseljenih mjesta, u kojima živi oko 15.500 stanovnika, sa gustinom naseljenosti od oko 22,4 stanovnika/km2, a od toga desetak hiljada živi u samom Sokocu. Najveća seoska naselja su Podromanija,Kaljina,Sokolovići i Knežina.

Ukupna dužina sokolačke granice iznosi oko 163 km. Granica sa opštinom Han Pijesak iznosi oko 41 km, Rogatica 36 km, Pale 36 km, Stari Grad-Sarajevo 3 km, Ilijaš 26 km i sa opštinom Olovo oko 21 km.

Sokolac je značajna saobraćajna raskrsnica magistralnih puteva od Sarajeva prema Jadranskom moru, Beogradu, Užicu, Banja Luci i Bijeljini. Opština raspolaže mrežom od oko 500 km regionalnih i lokalnih puteva.

Opština je 25. juna 2009. godine dobila certifikat za sistem upravljanja kvalitetom jedinica lokalne uprave prema normi međunarodnog standarda ISO 2001.

Opština Sokolac postaće demokratski orijentisana zajednica, ekonomski oporavljena, sa efikasnom i odgovornom lokalnom upravom, revitalizovanom infrastrukturom i ojačanim preduzetništvom zasnovanim na iskorištavanju prirodnih resursa, koju će karakterisati visok stepen razvoja društvenih djelatnosti.

footer slika vaskrs