Амбасадор Републике Србије у Босни и Херцеговини Станимир Вукићевић положио је данас вијенац на споменик српским добровољцима у Сокоцу поводом Дана потписивања примирја у Великом рату.
Вијенце су положиле и делегације; општине Соколац, Удружења потомака и поштовалаца српских добровољаца у одбрамбеним ратовима Србије од 1912-1918. и Општинског одбора СУБНОР-а, одајући тако поштовање српским јунацима са ширег подручја Романије, који су не штедјећи своје животе помогли браћи у одбрани земље од окупатора. На спомен-обиљежју у Сокоцу, подигнутом 2008. године уписана су имена 363 добровољца са овог подручја.
– На овај начин потврђујемо значај свега онога што се 11. новембра 1918. десило, на дан када се тај Велики рат са огромним бројем жртава завршио и тако многи животи људи спасени потписивањем примирја. Чињеница је да у Сокоцу постоји споменик добровољцима и да се са овог простора скоро 400 људи борило на страни Србије, иако су у то вријеме били под Аустроугарском влашћу, заслужује нашу пажњу и признање, да им се одужимо полагањем вијенаца и да их се сетимо. Они су били храбри и стали уз Србију тада, исто тако као што Србија сада гледа да буде што више уз Републику Српску и српски народ у Босни и Херцеговини, истакао је амбасадор Вукићевић.
Посјета амбасадора Србије у БиХ Станимира Вукићевића општини Соколац, била је прилика да са начелником општине Милованом Бјелицом разговара и о низу битних питања за ову локалну заједницу. Висока делегација Србије упозната је са свим активностима које се воде на подручју општине Соколац и проблемима са којима се на овом подручју сусрећу грађани и локална управа.
– Говорећи о најављеној изградњи квалитетних путева и аутопутева као заједничких пројеката Србије и Републике Српске, изразили смо наша очекивања да Србија води рачуна о Републици Српској, као гарант Дејтонског споразума, с тим да се посебна пажња треба посветити овим просторима у источном дијелу; од Зворника, преко Романије, према Сарајеву и Херцеговини, како нас не би заобишли са овим значајним пројектима, рекао је начелник општине Соколац Милован Бјелица.
Он је замолио амбасадора Србије у БиХ Станимира Вукићевића и његове сараднике да државном врху Србије пренесе потребе, ставове и мишљења народа и власти са овог подручја. Гости су упознати са податком да све више људи са овог подручја одлази у друге крајеве, јер се привреда нашла у веома тешкој ситуацији, велики број фирми не ради, а инфраструктура је у веома лошем стању.
– У вези с тим ми очекујемо да се појаве предузећа и компаније из Србије и да сама држава посвети мало већу пажњу овим просторима. Предложили смо да нас, ако је могуће посјети једна висока делегација Републике Србије, како би разговарали о свим видовима сарадње, истакао је начелник општине Соколац.
– Па сигурно у његовању традиција наших одбрамбено-ослободилачких отаџбинских ратова, СУБНОР је досљедан у провођењу и чувању наших славних борби од 1912-1995. године тако да поштујући све то учествује у свим манифестацијама у организацији свих наших удружења која његују традиције наших побједа, тврди Миливоје Јанковић из СУБНОР-а општине Соколац.
Удружење потомака и поштовалаца српских добровољаца од 1912-1918. општине Соколац већ осам година наставља традицију обиљежавања значајних датума из Великог рата окупљењем испред споменика солунским добровољцима у граду.
– Дан потписивања примирја 11. новембар 1918. је свакако најзачајнији датум из тог периода, јер је тог дана потписано примирје, кажу примирје, а не мир, што се показало тачним на крају. Ми као народ који је у Првом свјетском рату дао заиста велике жртве и општина која је дала скоро 400 добровољаца у српској војсци у Великом рату, имамо обавезу да његујемо ту традицију, да те наше претке славимо јер су показали невиђену храброст за то вријеме и да младим генерацијама оставимо овај споменик у аманет не само да се сјећају, него и да извлаче поуке које ће им сигурно бити потребне у будућности, цијени предсједник Удружења потомака и поштовалаца српских добровољаца у одбрамбеним ратовима Србије од 1912-1918. године Соколац Бранимир Ђурковић.
На овом спомен обиљежју вијенци се сваке године полажу и поштоваоци солунских бораца окупљају и поводом Дана почетка пробоја Солунског фронта 15. септембра.