1834 У Крагујевцу су изашле “Новине сербске”, први српски информативни лист штампан у земљи, службено гласило кнежевине Србије. Први уредник био је Димитрије Давидовић, оснивач “Новина сербских” у Бечу (1813-21).

1066 Умро је Едуард Исповедник (Едwард тхе Цонфессор), англосаксонски краљ од 1042, по којем су названи англосаксонски правни обичаји, кодификовани после његове смрти “Легес Едwарди цонфессорис”.

1589 Умрла је француска краљица италијанског порекла Катарина де Медичи (Цатхерине, Медицис), ћерка господара Фиренце Лоренца ИИ, која је после смрти мужа Анрија ИИ (Хенри) од 1560. владала Француском као регенткиња. Уз подршку папе Гргура XИИИ организовала је 1572. покољ хугенота (протестаната) познат као Вартоломејска ноћ.

1592 Родјен је Шах Џехан (Схах Јахан) познат и као принц Харам (Кхуррам), могулски цар од 1628. до 1658, кад га је збацио син Аурангзеб. Саградио је чувени маузолеј Таџ Махал за царицу Мумтаз Махал у којем је и он сахрањен 1666. Преместио је 1648. престоницу из Агре у Делхи.

1895 Немачки физичар Вилхелм Конрад Рентген (Wилхелм,Роентген) објавио је да је пронашао x-зраке, касније по њему назване “Рентгенови зраци”.

1916 Пред Медовским заливом у Албанији потонуо је италијански брод “Бриндизи” с јужнословенским исељеницима, добровољцима из Канаде и САД који су кренули да помогну Србији и Црној Гори у Првом светском рату. Погинуло је 390 особа, а 102 су спасене.

1919 Основана је Немачка радничка партија, која је касније названа Национал-социјалистичка. На власт је дошла 1933, а њен лидер Адолф Хитлер постао је канцелар Немачке.

1919 У Берлину је почео устанак предводјен комунистичком организацијом “Савез Спартака” с Розом Луксембург (Роса Луxембург) и Карлом Либкнехтом (Лиебкнецхт) на челу.

1925 Гувернер америчке савезне државе Вајоминг је постала Нели Тејлор Рос (Неллие Таyлор Росс), прва жена гувернер у историји САД.

1928 Родјен је Зулфикар Али Буто (Бхутто), председник Пакистана (1971-73). Од августа 1973. био је председник владе која је признала независност Бангладеша. У јулу 1977. војним пучем га је збацио с власти генерал Мохамед Зија ул Хак (Мохаммад Зиа-ул Хаq), у марту 1978. осудјен је на смрт под оптужбом да је наредио убиства политичких противника. Обешен је у априлу 1979.

1938 Родјен је шпански краљ Хуан Карлос И (Јуан Царлос), који је после смрти диктатора Франсиска Франка (Францисцо Францо) 1975. имао пресудну улогу у успостављању демократског поретка у Шпанији.

1942 На основу споразума с нацистичком Немачком, Први корпус бугарске фашистичке војске започео је у Другом светском рату окупацију југоистока Србије.

1949 На састанку у Москви владе СССР, Бугарске, Чехословачке, Мадјарске, Пољске и Румуније донеле су одлуку о стварању Савета за узајамну економску помоћ (СЕВ) ради организације и ускладјивања дугорочног развоја земаља чланица. Исте године СЕВ-у је приступила Албанија, а 1950. Источна Немачка. Савет је расформиран 1991.

1964 Током посете Светој земљи папа Павле ВИ састао се у Јерусалиму с патријархом Атинагором И. То је био први сусрет поглавара две цркве од 15. века и прва посета римокатоличког поглавара Светој земљи.

1969 СССР је лансирао васионски брод “Венеру 5” у правцу Венере, а пет дана потом и “Венеру 6”, који су до те планете стигли 16, односно 17. маја.

1976 У Камбоџи у време режима Црвених Кмера проглашен је нови устав којим је назив земље промењен у Демократска Кампућија.

1991 Умро је српски писац Васко Попа, члан Српске академије наука и уметности, најпреводјенији српски песник у другој половини 20. века. Називан је језичким чудотворцем и последњим великим оригиналним песником (“Кора”, “Непочин-поље”, “Споредно небо”, “Од злата јабука”, “Урнебесник”).

1993 Танкер “Браер” испустио је 85.000 тона сирове нафте поред обала Велике Британије.

1996 У Гази је убијен палестински терориста Јахја Ајаш (Yахyа Аyyасх), звани “инжењер”, осумњичен да је организатор таласа самоубилачких терористичких напада у Израелу у којима је погинуло десетине јеврејских цивила. Погинуо је пошто је у његовим рукама експлодирао мобилни телефон.

1997 Русија је повукла последње јединице Министарства одбране из Чеченије, привремено окончавши војну кампању против исламских терориста у тој републици.

1999 САД су продужиле економске санкције против СР Југославије уведене у јуну 1998. због ескалације косовске кризе; београдски Фонд за хуманитарно право објавио је податке према којима је 2.000 људи насилно изгубило живот током 1998. на Косову.

2003 Умро је Масимо Дјироти (Массимо Гиротти) један од најпопуларнијих филмских уметника у послератној италијанској кинематографији, познат по улогама у филмовима Лукина Висконтија “Опсесија”, “Смисао” и “Вештице”.

2006 У муслиманском светом граду Меки (Саудијска Арабија) погинуло је најмање 76 особа, а 62 су повредјене, када се једна четвороспратница срушила током традиционалног хаџилука.

2008 На превременим председничким изборима у Грузији победио је Михаил Сакашвили, председник те земље од 2004.

2012 Убијен је 31 затвореник и њих 13 је повредјено у тучи која је избила у затвору у Алтамири, на североистоку Мексика.

2014 Умро је Еузебио да Силва Фереира (Црни пантер), легендарни португалски фудбалер пореклом из Мозамбика, играч Бенфике.

2016 Током 2015. године у покушајима да преко Медитерана додје у Европу погинуо је 3.771 мигрант. У истом периоду у Европу је морским путем дошло више од милион људи, односно пет пута више него 2014, према подацима Медјународне организације за миграцију.