1074 – Борећи се против кршења целибата, папа Гргур VIII наредио је да сви ожењени римокатолички свештеници буду екскомуницирани.

1495 – Током опсаде Напуља, у војсци француског краља Шарла III појавила се епидемија сифилиса која се брзо проширила на остале европске земље. Сматра се да су, дотад непознату болест, донели Колумбови морепловци с Новог континента.

1661 – Умро је кардинал Жил Мазарен, француски политичар италијанског порекла. После смрти кардинала Ришељеа 1642. постао је министар за време регентства краљице Ане и као један од највештијих дипломата свога доба, учврстио темеље на којима је Луј XIV градио хегемонистичку политику Француске према Европи.

1796 – Наполеон Бонапарта оженио је Жозефину Боарне, удовицу бившег француског официра који је гиљотиниран за време Француске револуције.

1814 – Рођен је украјински писац и сликар Тарас Шевченко, највећи украјински песник 19. века, романтичар и револуционар. Поезијом инспирисаном народним стваралаштвом развио је књижевни украјински језик и отворио путеве новој украјинској поезији (збирка песама “Кобзар”, поема “Хајдамаки”).

1831 – Краљ Луј Филип је основао Француску Легију странаца са седиштем у Алжиру.

1862 – Током Америчког грађанског рата догодио се први сукоб оклопних бродова између “Монитора”, брода армије Уније и брода Конфедералне војске “Меримак”. У четворочасовној бици ниједан брод није оштећен.

1888 – Умро је Вилхелм I, пруски краљ од 1861, који је уз помоћ моћног канцелара Ота фон Бизмарка1871. ујединио 25 немачких држава у Немачко Царство и прогласио се царем.

1890 – Рођен је руски државник Вјачеслав Михајлович Молотов, шеф совјетске дипломатије од 1939. до 1949. и од 1953. до 1956, главни преговарач с нацистичком Немачком у припреми совјетско-немачког пакта о ненападању у августу 1939. Након 30 година које је провео у највишем партијском и државном врху у време Стаљинове диктатуре, искључен је из Централног комитета Комунистичке партије и смењен са свих функција у јуну 1957.

1924 – Италија је анектирала Ријеку, која је од потписивања југословенско-италијанског уговора у Рапалу у новембру 1920. имала статус независног града.

1942 – Јапанске инвазионе снаге су у Другом светском рату окончале заузимање индонежанског острва Јава, тада под холандском колонијалном влашћу.

1943 – Рођен је амерички велемајстор Роберт Боби Фишер, први Американац који је освојио титулу светског првака у шаху. Шампионску титулу стекао је победивши 1972. у Рејкјавику руског велемајстора Бориса Спаског, а изгубио је без меча 1975, када је одбио да прихвати услове Медународне шаховске федерације, па је за првака света проглашен руски велемајстор Анатолиј Карпов.

1989 – Власти у Варшави су званично оптужиле совјетске службе безбедности за ликвидацију више од 4.200 пољских официра у Катинској шуми у пролеће 1940.

1991 – У Београду су одржане прве велике антирежимске демонстрације. Полиција је грубом силом растурила демонстранте, након чега је центар града запосела војска с тенковима. Током демонстрација на којима је учествовало на десетине хиљада грађана, погинули су ученик Бранивој Милиновић и полицајац Недељко Косовић, а више стотина грађана је повређено. Протесте због бруталности полиције наставили су наредних дана београдски студенти.

1992 – Умро је бивши премијер Израела Менахем Бегин. Лидер илегалне ционистичке групе “Иргун Цеваи Леуми” четрдесетих, а након оснивања Израела 1948. шеф десничарске партије “Ликуд”, потписао је 1997. у Кемп Дејвиду мировни уговор с египатским председником Анваром ел Садатом, за шта је с египатским председником поделио Нобелову награду за мир 1978.

1994 – Терористи Ирске републиканске армије су извели први у серији минобацачких напада на лондонски аеродром “Хитроу”.

1994 – Амерички песник, приповедач и романописац Чарлс Буковски умро је у Сан Педру. Познат по експлицитном, сировом, понекад и вулгарном књижевном изразу најчешће је причао о симпатичним губитницима са маргина друштва. Најпознатији његови романи су “Забелешке старог покварењака”, “Блудни син”, “Шекспир ово никад није радио” и збирке кратке прозе “Дјаво је био врућ” и “Приче о обичном лудилу”.

1999 – Ирански председник Мохамад Хатами допутовао је у Италију, што је била прва посета шефа иранске државе једној западној земљи од исламске револуције 1979. Током тродневне посете Хатами се сусрео и са поглаваром Римокатоличке цркве Јованом Павлом ИИ у Ватикану, као највиши ирански верски лидер који је посетио папу.

2002 – Поново је отворен тунел Мон Блан у Алпима, након великог пожара у њему 1999. када је погинуло 39 особа.

2003 – Тајландска полиција је саопштила да је у тромесечној акцији, која је спроведена широм земље у потрази за произвођачима и дилерима синтетичке дроге (метафетамина) убијено више од 2.200 људи.

2003 – У Хавани, главном граду Кубе, Европска унија је отворила дипломатско представништво.

2008 – На парламентарним изборима у Шпанији победила је владајућа Социјалистичка партија.

2015 – Швајцарски авион “Солар импулс 2”, који лети искључиво на соларни погон, полетео је из Абу Дабија на пут око света без иједне капи горива. Свет је обишао у 16 етапа и поново слетео у Абу Даби 26. јула 2016.

2017 – Масовни покушај бекства из очајних услова узрок су пожара у дому за незбринуту децу у Гватемали у којем су погинуле 33 девојчице.

2017 – Доналд Туск изабран је на нови двоипогодишњи мандат за председника Европског савета, упркос противљењу Пољске чији је држављанин.