1429 – Жан д’Арк, познатија као Јованка Орлеанка, ослободила је Орлеан, град који су британске трупе опседале седам месеци.

1769 – Рођен је енглески војсковођа и државник Артур Велзли, први војвода од Велингтона, који је поразио Наполеона И 1815. код Ватерлоа. Као вођа торијевске деснице био је премијер од 1828. до 1830. године.

1818 – Рођен је Александар II Николајевич Романов, руски цар од 1855. Током његове владавине укинуто је кметство, реформисани су судови, дата ограничена самоуправа губернијама и градовима. У фебруару 1881. убио га је припадник организације „Народна воља“.

1854 – Рођен је француски математичар Жил Анри Поенкаре, аутор теорије аутоморфних функција и један од оснивача топологије.

1892 – У Београду је основана Српска књижевна задруга. Први председник био је Стојан Новаковић, а потпредседник Јован Јовановић Змај, који је израдио и њен амблем. Прва објављена књига била је „Живот и прикљученија“ Доситеја Обрадовића.

1899 – Рођен је амерички пијаниста, композитор и шеф оркестра Едвард Кенеди „Дјук“ Елингтон, један од најзначајнијих џез музичара 20. века.

1901 – Рођен је јапански цар Хирохито, који је владао од 1921, кад је као регент замењивао болесног оца. Крунисан је 1926. и био на престолу до смрти 1989. године. 1907 – Рођен је амерички филмски режисер аустријског порекла Фред Цинеман (Зиннеманн), добитник Оскара за филмове „Одавде до вечности“ и „Човек за сва времена“. 1929 – Умро је српски војвода Степан-Степа Степановић, генерал и министар војске 1908. и од 1911. до 1912. године. Чин војводе добио је након победе над аустроугарском војском у Церској бици у августу 1914. године.

1936 – Рођен је индијски диригент и виолиниста Зубин Мехта, један од највећих диригената 20. века. Каријеру професионалног диригента започео је наступима у Југославији и Белгији.

1945 – Америчке трупе су у Другом светском рату ослободиле немачки концентрациони логор Дахау.

1945 – Снаге нацистичке Немачке у Другом светском рату капитулирале су у северној Италији, Аустрији, Штајерској и Корушкој.

1975 – Последњи амерички војници евакуисани су из Сајгона, дан уочи уласка северновијетнамских снага у град.

1980 – Умро је енглески филмски режисер Алфред Хичкок, прослављени аутор криминалистичких филмова, мајстор филмске монтаже, напетости и амбијента („Човек који је сувише знао“, „Невоље са Харијем“, „Вртоглавица“, „Птице“, „Психо“).

1991 – У земљотресу у совјетској републици Грузији погинуло је више од 140 људи.

1992 – Јединице Територијалне одбране и полиције Босне и Херцеговине блокирале су касарне Југословенске народне армије у Сарајеву.

1998 – Контакт група у Риму усвојила је пакет санкција против СРЈ због погоршања ситуације на Косову.

2008 – Европска унија је потписала са Србијом Споразум о стабилизацијии придруживању.

2011 – Британски принц Вилијам и Кејт Мидлтон венчали су се у Вестминстерској опатији у Лондону. Вилијам је старији син принца Чарлса и други у наследном реду за британски престо.

2015 – Индонежанске власти су погубиле осам страних држављана, осуђених на смртну казну због трговине дрогом.