Сва је прилика да ће Доналд Трамп трчати за председника крајем године. У томе га неће спречити бројни судски поступци.
Напротив, кажу саговорници Дојче велеа, то јача Трампову причу да је аутсајдер који се бори за малог човека.
Број инфекција коронавирусом расте, најпродаванији албум године објавила је Тејлор Свифт, изгледа да нам предстоји изборна трка председничких кандидата Џоа Бајдена и Доналда Трампа.
Звучи као да је 2020. година. Али то је актуелна ситуација у Сједињеним Државама.
Републиканци, додуше, још нису одлучили ко ће их представљати на председничким изборима крајем године, али све је вероватније да ће то опет бити Доналд Трамп.
Бивши амерички председник је провео један мандат у Белој кући, а нигде у Уставу не пише да два допуштена мандата морају да уследе један за другим.
Према испитивањима јавног мњења, Трамп има велику предност пред другим републиканским кандидатима, као што су гувернер Флориде Рон Десантис или бивша гувернерка Јужне Каролине и бивша амбасадорка при Уједињеним нацијама Ники Хејли.
Поступак опозива не спречава нову кандидатуру
Доналд Трамп је досад једини амерички председник против којег је двапут покренут поступак опозива. У оба случаја је Представнички дом покренуо поступак за опозив Трампа – 2019. због злоупотребе положаја и спречавања рада Конгреса, а 2021. због подстрекивања на побуну – али оба пута га је Сенат ослободио.
Без осуде Сената нема препрека за кандидатуру за председника. Али Трамп има још низ правних проблема којима мора да се бави у изборној години.
Међу судским поступцима који ће 2024. бити отворени против Трампа јесу парнични поступак због преваре у вези с начином како су Трамп и његови синови водили породичну фирму, као и један судски поступак због сексуалног напада и клевете.
У овом другом случају је суд Трампа већ прогласио кривим за клеветање бивше колумнисткиње, јер је он наводно сексуално искористио ту жену, а њене оптужбе означио као неистините. У предстојећем суђењу требало би да буде разјашњено колико Трамп мора да плати жени због клевете.
Осим тога, више судских процеса против бившег председника повезано је с његовим држањем након пораза на америчким изборима 2020. године. На суду у Мајамију Трамп је оптужен да је тајне владине документе држао у својој приватној резиденцији на Флориди.
На суђењу у Џорџији Трамп и још 18 особа оптужени су да су покушали да утичу на изборне резултате 2020. године. А у тужби америчког Министарства правосуђа тврди се да је Трамп починио више кривичних дела покушавајући да задржи власт након изборног пораза 2020. године.
Без обзира на исход свих ових судских процеса, Трампова поновна кандидатура на председничким изборима вероватно неће бити угрожена.
„Постоје аргументи и за и против да се неко, против кога се води неки судски поступак, кандидује за председничку дужност“, каже Лора Мерифилд Вилсон, професорка политикологије на универзитету у Индијанаполису.
„Али аргументи се заснивају на моралу, способности расуђивања и склоностима, а не на стварним законима или правним препрекама.“
Додуше, Колорадо и Мејн су већ оспорили Трампу право да се кандидује, позивајући се на Четрнаести амандман Устава, дописан после Грађанског рата. У њему се наводи да ко води побуну против државе не може више да врши високу функцију. Мисли се ту на упад Трампових присталица на Капитол почетком 2021.
Коначну реч о томе може да каже само Врховни суд САД. Он би могао да одлучи да је надлежност за Четрнаести амандман на Конгресу – где је Трамп већ ослобађан – или чак да је Трамп још уживао председнички имунитет.
Трампа ће поступци ојачати
Правно гледано, делује да процеси против Трумпа не могу нашкодити његовим амбицијама да постане председник. Али како они делују на његове бираче?
Неодлучне бираче би „пресуде против Трампа могле одвратити“, каже Кристофер Федерико, професор политикологије и политичке психологије на Универзитету Минесоте. Али „не верујем да ће му било каква пресуда наштетити код његове верне базе у Републиканској странци“.
И Федериков колега Хауард Левин, исто професор политикологије и политичке психологије, сматра да тужбе против Трампа не само да неће нашкодити угледу код његових присталица, него ће се десити супротно.
„Изгледа да свака тужба подиже Трампов потенцијални удео гласова“, каже Левин у разговору за ДW.
„Он је то својим бирачима представио овако: ‘Они покушавају да се освете мени, а посредно се свете и вама.’ „
Добро користи страхове
И Федерико и Левин сматрају да Трамп има добру интуицију за то како најбоље да се обрати својим бирачима – пре свега белцима без факултетске дипломе и конзервативним мушкарцима афричког или латиноамеричкога порекла.
Он се представља као аутсајдер, као што су и они, и шаље поруку да разуме њихов бес и страх да ће их елите у Вашингтону оставити на цедилу.
Друштвени развој код питања полова и појачана настојања око веће равноправности и инклузије додатно су појачали тај страх, каже Левин.
„Више није боље бити хетеросексуалац него нешто друго, мушкарац више нема онај статус који је имао некада, удео белаца у становништву се смањује, ускоро ће САД бити земља у којој су хришћани мањина“, набраја Левин.
„То угрожава доминантни положај белих хршћанских мушкараца. Бројни људи имају осећај да њихов друштвени положај опада. И изгледа да је Трамп у стању да те страхове стави у центар пажње“, прича Левин.
Његове главне присталице, тако кажу оба стручњака, желе да буду представљани и виђени, и верују да ће се Трамп борити за то, да се врате својој некадашњој слави – „to make America great again“. Могуће судске казне за њих не играју никакву улогу, кажу они.
„Не верујем да ће Трампове присталице да му окрену леђа“, каже и Вилсон. „Они остају чврсти и лојални. И ако не подржавају Трампа лично, подржавају мит који он представља.“