Предсједник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић предложио је данас на сједници Савјета за одбрану и безбједност да се транснационални картели за шверц дроге прогласе терористичким организацијама.
„Узимајући у обзир безбједносне ризике и пријетње, као и јак утицај структура транснационалног организованог криминала на институције државе, неопходно је што прије приступити усвајању посебног закона о борби против тероризма“, написао је Мандић на друштвеној мрежи „Икс“.
Овај закон би, како је појаснио, створио нова правна оружја и оснажио капацитете државних органа у борби против тероризма, те омогућио спровођење важних јавних политика и елиминисао опструкције у извршавању обавеза из поглавља 23 и 24 у преговорима са ЕУ.
„У изради овог закона наша стручна јавност, еминенти познаваоци безбједносних прилика, као и представници грађана водили би се најбољом међународном праксом и искуствима“, нагласио је Мандић.
Мандић сматра и да је уз израду иновиране националне стратегије и поменутог законског рјешења, неопходно да Специјално полицијско одељење и Главни специјални тужилац што прије почну са радом у новим адекватним просторијама.