Од 2019. до 2023. године УСАИД је подржао 16 организација цивилног друштва и 20 неформалних група грађана у Републици Српској, у борби против корупције и позивању јавних функционера на одговорност, укључујући подношење 26 пријава о сукобу интереса у вези с институцијама власти Републике Српске.
Ово је, половином прошле године, објавила Амбасада САД у БиХ, додајући да је УСАИД, између осталог, помогао откривање више од 5.000 упитних јавних набавки и неправилности у процесу набавки које су довеле до кривичних поступака попут оптужница које је 2022. године подигло Републичко јавно тужилаштво Републике Српске против више одговорних особа из Института за јавно здравство и двије приватне компаније због незаконите набавке медицинске опреме.
-УСАИД подршка омогућила је мајкама да пријаве корупцију и тражење мита у породилиштима, зауставиланезакониту градњу и пројекте градње хидроелектрана који штете околишу, омогућила грађанима дапријаве корумпиране пореске инспекторе и подигне ниво критерија за акредитацију у високошколскиминституцијама Републике Српске – навели су из америчке амбасаде у БиХ.
Kажу и да Влада САД ради на обучавању, едукацији, опремању и менторисању тужилаца, судија, студената права и полиције у РС, како би полицијски и правосудни систем био бољи и професионалнији, владавина закона снажнија и за борбу против корупције.
-На примјер, САД су уложиле више од 10 милиона долара да би помогле и подржале Министарство унутрашњих послова РС и полицију РС кроз Међународни криминалистичко-истражни програм и Канцеларију за међународне наркотике и провођење закона америчког Стате Департмента. САД су уложиле и више од седам милиона долара у јачање капацитета тужилаца и судија у РС. Уз подршку америчког Министарства правде, стручни савјетници су радили на едукацији, опремању, подршци и директно менторисали званичнике Републике Српске. Радили смо и с полицијом Републике Српске и школама широм Српске на превенцији кривичних дјела која почине малољетници и радили на развијању позитивног односа између малољетника и агенција за проведбу закона – истичу из Амбасаде САД у БиХ.
Корупција
Кажу и да је Влада САД подржала истраживачке новинаре који пишу о корупцији и кршењу људских права.
-На примјер, од 2022. до 2023. године, 13 независних медијских кућа које је подржао УСАИД – од којих се више од половине налази у Републици Српској – објавило је 343 истраживачке приче о корупцији у властима и друштву БиХ. Захваљујући оваквом извјештавању, бројни корумпирани јавни званичници у Републици Српској су разоткривени, отпуштени, ухапшени, новчано кажњени или санкционирани за своје протузаконито дјеловање – истакли су у америчкој амбасади у БиХ.