Фоча је некад била гигант из области дрвне индустирје, имала свој рудник угља, десетак великих предузећа и развијене мјесне заједнице и села.
Општине на истоку Републике Српске стагнирају или наздају у развоју због сталног исељавања становништва, малог наталитета, недостатка посла али и небриге Владе Републике Српске.
Једна од тих је и Фоча која располаже са оргомним ресурсима шуме, хидропотенцијалом и природним љепотама.
Фоча је некад била гигант из области дрвне индустирје, имала свој рудник угља, десетак великих предузећа и развијене мјесне заједнице и села.
Од тога је данас, неагилношћу послијератних власти и десетогодидшње владавине СНСД-ова локална заједница празна љуштура и спада међу демографски настарију општину у Републици Српској.
Основна школа је спала на 1.100 а средња 520 ученика од по попису из 2013 године од 18.000 становника.
Најугроженија је популација пензионера. Један од њих каже – ко може да још ради издржи некако а ко је болестан и не може радити пензија му ни за лијекове не може бити.
Град на Дрини и Ћехотини може се похвалити са два факултета медицински и богословски па се око 2.000 студената може видјети на њеним улицама.
Али многи студенти који студирају у Србији или у већим градовима Републике Српске по правилу се не враћају у родни град.
Одборник СДС у Скупштини општине Фоча Бранка Драгичевић каже да они који примају мјесечно више хиљада не могу разумијети оне грађане кјим асу примања неколико стотина конвертибилних марака.
„Према подацима у општини живи 4.200 пензионера, а око 2.200 људи је на биору рада. Запослено је 4.000 радника. Велики проблем је запошљавање посебно младих који одлазе у Србију а понекад и цијеле породице јер овдје не виде перспективу. Нездовољству људи доприноси страначко запошљавање у државне фирме јер посао добијате ако сте члан СНСД или коалиционих партнера, а и птице на грани знају да су конкуриси намјештени“, додаје Драгичевићева.
Анкетирани грађани су огорчени чињеницом да се мора имати чланска карта владајуће странке да би се засновао радни однос и то у фирмама и установама које се финансирају из буџета.
Иако је Фоча по броју становника и територији много већа од Вишеграда, Рогатице, Чајнича, Рудог и Новог Горажда пимјетан је број исељених у друге крајеве.
У прошлој години рођено је 118 беба, а умрло 164 становника, што значи да град по овом основу годишње губи више од 20 грађана.