back to top
12. мај 2025.

12 година са Вама из ❤️ Романије - Љубав побјеђује! 

ОПРЕЗ: Стиже нам азијски стршљен!

Аутор: Данијела Бајић

- Оглас -

Пчелари у Српској још нису сабрали ни све губитке због масовног угинућа пчела у протеклом периоду, а већ им стиже нова опасност, односно азијски стршљен који у роју за тили час може да уништи једно друштво, а да ствар буде гора, кажу стручњаци, засад не постоје механизми одбране од ове пошасти.

Азијски стршљен, који се шири западном Европом и представља озбиљну опасност за популације опрашивача, познат је по својој агресивној природи и прождрљивости, а омиљени плијен су му пчеле, чији нестанак може имати катастрофалне посљедице по остатак живог свијета.

Предсједник Савеза удружења пчелара Републике Српске Дарко Марковић казао је за „Глас“ да је азијски стршљен само један у мору проблема са којима се тренутно суочавају пољопривредници који се баве узгојем пчела.

– Азијски стршљен свакако представља опасност за популације опрашивача, посебно пчеле, али мислим да ћемо се са њим лакше борити него са крпељима, који преносе вирус који убија пчеле. То све заједно усложњава бављење пчеларством и доноси нове изазове са којима се ми већ ионако суочавамо – казао је Марковић.

Додао је да ће због свега тога умногоме морати унаприједити положај пчелара и у расподјели државног новца како би пчеларство учинили интересантнијим, јер је ова грана из године у годину све мање профитабилна.

– Приноси се сваке године смањују, док се ризици повећавају. Плашим се да ће знатан број пчелара због свега тога одустати од овог посла, који изискује много физичког рада – рекао је Марковић истичући да пчелари по кошници сада имају три пута мање подстицаје него што их имају фармери по кози или овци.

Професор на Пољопривредном факултету Универзитета у Бањалуци Горан Мирјанић, који се годинама бави пчеларством, каже да ова грана пољопривреде никад није била у лошијој ситуацији.

– Само нам је у свему овоме још фалио азијски стршљен који је, према мојим сазнањима, сада на граници између Аустрије и Мађарке. Процјена је да ће они на наше просторе доћи кроз двије до три године. Интересантно је да наша раса пчела није развила модел борбе против тог стршљена као што су то учиниле азијске врсте пчела, које намаме ту штеточину у кошнице и онда га пригрију на 44 степена Целзијуса и угуше – казао је Мирјанић.

Додао је да ће домаћи пчелари доласком азијског стршљена сигурно имати додатне губитке док се еволуцијски кроз неколико година не почне стварати отпор.

– Њиховим доласком нам сљедују сигурно још већи губици него што их сада имамо, јер се у међувремену, нажалост, не може ништа направити, нити стратегија борбе против азијског стршљена – рекао је Мирјанић истакавши да ветеринарска струка каже да се борба против њих развија на основу жаришта.

Начелник Одјељења за сточарску производњу у ресорном министарству Милан Пузигаћа рекао је да остају на линији подршке сектору пчеларства те да су и ове године формирали комисију која ће се бавити узгојно-селекцијским радом у пчеларству, односно производњом пчелињих матица.

– Гледаћемо да премија за пчеларе у идућој години буде увећана бар за 30 одсто – казао је Пузигаћа.

ЕДУКАЦИЈА

Горан Мирјанић каже да се узгојем пчела у Српској највише бави старија популација, која стално прави отпор приликом примјене нових знања у пракси.

– Кад на тржишту изађе неко ново средство за борбу против штеточина и болести пчела, наши пчелари одмах пружају отпор. Сви ће наћи неку мањкавост, некоме ће средство бити скупо, други ће сумњати у ефикасност и слично. Осим тога, имамо ситуацију да и даље велики број њих не мијења матице, јер пчеларство схватају као једну старомодну област, којом су се бавили и њихови преци – казао је Мирјанић додајући да без едукације нема ни напретка.

Редакција
Редакцијаhttps://www.opstinasokolac.net
12 година са Вама из ❤️ Романије - Љубав побјеђује!
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име

НАЈНОВИЈЕ

ПОСЛЕДЊИ КОМЕНТАРИ

Sokolac
broken clouds
12.6 ° C
12.6 °
12.6 °
66 %
3.5kmh
52 %
Пон
13 °
Уто
12 °
Сре
18 °
Чет
20 °
Пет
10 °