back to top
25. јул 2025.

12 година са Вама из ❤️ Романије - Љубав побјеђује! 

Велика бијела ајкула ухваћена у Црној Гори

- Оглас -

Рибар Гојко Митровић доставио је јутрос Институту за биологију мора Универзитета Црне Горе у Котору фотографије младе јединке велике бијеле ајкуле, уловљене и пуштене на 12 километара од обале Црне Горе, на дубини од 115 метара.

Иако се често вјерује супротно, ова врста морског пса природно залази у Јадранско море и становник је читавог Медитерана. Њена бројност је, међутим, знатно нижа него у прошлости.

„Велика бијела ајкула (Царцхародон царцхариас) једна је од најпознатијих врста животиња у свијету, а њена медитеранска популација сматра се критично угроженом. Налази ове врсте у медитеранским земљама постали су веома ријетки и често се појединачно описују у научној литератури. Према подацима Института, током протеклих готово 30 година, ово је тек трећи улов ове врсте у нашим водама. Најновији налаз младе јединке у Јадрану забиљежен је 2023. године, у сусједној Хрватској“, саопштили су тим поводом из которског Института за биологију мора (ИБМК).

Наглашавају да, иако одрасле јединке велике бијеле ајкуле могу представљати опасност за човјека, напади ајкула су уопште нешто што се ријетко дешава.

„Већина људи има урођени страх од животиња које могу бити опасне по нас, што је у потпуности разумљиво. Ипак, кроз правилно информисање, без сензационализма, може се увидјети да је учесталост напада ајкула на људе знатно мања у поређењу са многим другим животињама, чак и неким од оних које сусрећемо свакодневно. Природњачки музеј Флориде води свјетску базу напада ајкула на човека. Према њиховим подацима, током 2024. године забиљежена су четири напада са фаталним исходом, по један у: САД-у, Западној Сахари, Египту и Малдивима. Ова статистика обухвата све врсте ајкула, не само велику бијелу“, објашњавају из ИБМК.

Подсјетили су да је у Црној Гори забиљежен само један фатални напад ајкуле на човека, средином прошлог вијека у близини Будве.

„Од превентивних мјера, препоручује се избјегавање пливања у зору, на већим удаљеностима од обале, или у близини риболовних активности. На нашој страни Јадрана напади се дешавају изузетно ријетко, а посљедњи са фаталним исходом догодио се у Хрватској прије пола вијека (1974. године). Посљедњи напад у Јадрану десио се 2008. код острва Вис у Хрватској, без смртног исхода, када је ајкула напала рониоца који је са собом носио уловљену рибу. Временска разлика између посљедња два напада на источној страни Јадрана износи више од 30 година. Као и у случају било које друге дивље животиње, није могуће предвидјети хоће ли се, када и гдје напад догодити“, поручли су из ИБМК.

У већини медитеранских земаља, па тако и у Црној Гори циљани је излов велике бијеле ајкуле забрањен. Ова врста заштићена је Решењем о стављању под заштиту појединих биљних и животињских врста из 2006. као и Наредбом о ловостају узрасних класа риба и других морских организама из 2015.

Редакција
Редакцијаhttp://www.opstinasokolac.net
12 година са Вама из ❤️ Романије - Љубав побјеђује!
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име

НАЈНОВИЈЕ

ПОСЛЕДЊИ КОМЕНТАРИ

Sokolac
broken clouds
30.2 ° C
30.2 °
30.2 °
34 %
2.3kmh
54 %
Пет
30 °
Суб
33 °
Нед
26 °
Пон
19 °
Уто
14 °