back to top
25. јул 2025.

12 година са Вама из ❤️ Романије - Љубав побјеђује! 

Украјинци очајни, Русија слави: Трамп укинуо санкције руском произвођачу оружја

- Оглас -

Амерички предсједник Доналд Трамп укинуо је санкције за више руских компанија и банака, међу којима је и Рособоронекспорт (Rosoboronexport), званични државни извозник руског оружја и једина овлаштена институција за извоз војне и двонамјенске (војно-цивилне) опреме.

Тај потез долази непосредно након што је 1. јула укинуо санкције Сирији, а према писању „The Moscow Timesa“, америчка администрација је том приликом са листе санкција уклонила и неколико руских институција, банака и појединаца, од којих су неки били повезани са бившим сиријским режимом, али неки нису, преноси Индеx.хр.

Ко је уклоњен са санкционе листе?

Међу њима је и Кирсан Иљумжинов, бивши предсједник Свјетске шаховске федерације (ФИДЕ) и некадашњи лидер руске републике Калмикије. Он је 2015. године био подвргнут америчким санкцијама због подршке режиму сиријског предсједника Башара ал-Асада, а његова имовина у САД-у тада је замрзнута.

Према истом извору, са санкционе листе су уклоњени и сљедећи субјекти:

  • Russian Financial Alliance Bank, у власништву Иљумжинова
  • Tempbank, којем је руска централна банка укинула лиценцу 2017.
  • Mir Business Bank, повезана са иранском Банк Мели Иран
  • RFK Bank (Russian Financial Corporation), државна руска банка
  • Promsyreimport, државно предузеће
  • Компаније повезане с Русијом:Global Concepts Group, STG Logistic, Global Vision
  • Group, Maritime Assistance
  • Rosoboroneksport, државни извозник руског наоружања

Иљумжинов је, наводи „The Moscow Times“, изразио спремност да се састане са Трампом, захвали му и одигра партију шаха.

У чланку се подсјећа и на његову ексцентричност — 1997. године тврдио је да су га отели ванземаљци, али га то није спријечило да постане успјешан бизнисмен, политичар и шаховски функционер.

Америка истог дана обуставила испоруку оружја Украјини

Америка је данас обуставила и испоруку кључног оружја Украјини, укључујући системе за противваздушну одбрану који су Кијеву од пресудног значаја посљедњих мјесеци због интензивирања руских напада из ваздуха.

Амерички министар одбране Пит Хегсет наредио је паузу у слању ракета и муниције док траје ревизија залиха, покренута након вишегодишњег слања војне помоћи Украјини, али и због војних операција САД-а на Блиском истоку, укључујући одбрану Израела и борбу против Хута у Јемену, наводи NBC.

Одлука долази у критичном тренутку – само неколико дана након што је Украјина претрпјела један од најтежих ваздушних напада од почетка рата. Русија је, према украјинском Министарству одбране, тада лансирала чак 60 пројектила и 477 дронова.

Амерички медији наводе да су залихе војне опреме опасно ниске, а Пентагон преиспитује дугорочну одрживост помоћи Украјини.

Шта се све обуставља?

Према више извора NBC Newsa, међу оружјем чија испорука је тренутно заустављена налазе се:

  • десетине пројектила за систем Патриот, кључних за одбрану од руских ракета
  • хиљаде граната калибра 155 мм за хаубице
  • више од 100 пројектила Хеллфире
  • више од 250 система ГМЛРС (навођени вишецијевни ракетни системи)
  • десетине пројектила Стингер за противваздушну одбрану
  • десетине ваздухопловних пројектила АИМ
  • десетине бацача граната

„Одлука у интересу САД-а“

Ово оружје било је већ одобрено у склопу пакета помоћи који је претходна администрација обезбиједила путем такозване предсједничке овласти за хитне војне испоруке и иницијативе за безбједносну помоћ Украјини. Неки од система већ су стигли у регион, али су заустављени прије примопредаје Кијеву, пише НБЦ.

Портпаролка Бијеле куће Ана Кели изјавила је да је „одлука донијета како би се заштитили интереси Сједињених Држава“, позивајући се на ревизију Министарства одбране о „војној подршци и помоћи другим земљама широм свијета“.

Додала је: „Снага Оружаних снага САД-а није упитна, само питајте Иран“, алудирајући на недавне америчке ударе на иранска постројења.

Сам предсједник Доналд Трамп, на конференцији за медије након састанка НАТО-а у Хагу, потврдио је да САД тражи пројектиле Патриот које би могао послати Украјини.

„Они желе противракетне пројектиле. Видјећемо да ли можемо да их обезбиједимо“, рекао је Трамп, додајући да је америчко оружје тренутно потребно и Израелу.

Украјинци очајни, Русија слави

Кијев је упозорио да би прекид америчке војне помоћи могао подстаћи Русију да настави рат, у тренутку када Украјина трпи најтеже ваздушне нападе од почетка инвазије и губи територију на истоку и југу земље.

Након најаве Бијеле куће да се обустави дио испорука оружја Украјини, украјинско Министарство спољних послова саопштило је да је таква одлука „охрабрење за агресора“.

„Свако одлагање или одуговлачење у подршци украјинским одбрамбеним способностима само подстиче агресора да настави рат и терор, умјесто да тражи мир„, поручили су из министарства.

Кремљ је поздравио вијест о прекиду.

„Што мање оружја Украјина прима, то је ближи крај специјалне војне операције“, рекао је портпарол Кремља Дмитриј Песков, преноси руска новинска агенција Интерфакс.

На бојном пољу, прекид прецизне муниције ограничиће способност украјинских трупа да нападају руске положаје даље иза линије фронта, рекао је Џек Ватлинг, војни аналитичар у британском војном одбрамбеном институту (РУСИ). Истовремено ће ослабити и украјинске одбрамбене способности.

„Укратко, ова одлука ће коштати украјинске животе и територију“, рекао је Ватлинг.

Редакција
Редакцијаhttp://www.opstinasokolac.net
12 година са Вама из ❤️ Романије - Љубав побјеђује!
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име

НАЈНОВИЈЕ

ПОСЛЕДЊИ КОМЕНТАРИ

Sokolac
clear sky
14.9 ° C
14.9 °
14.9 °
69 %
1.4kmh
2 %
Пет
33 °
Суб
33 °
Нед
25 °
Пон
23 °
Уто
14 °