Да ли сте приметили да у неким деловима дана радите брже, јасније мислите и лакше се фокусирате? То није случајност, већ последица наших унутрашњих биолошких ритмова, такозваних циркадијалних циклуса. Они утичу на то када наш мозак и тело најбоље функционишу.
Без обзира да ли сте млади или стари, јутарњи тип или ноћна птица – свакодневно пролазите кроз различите „тестове“. Некад су то испити, а чешће важни разговори, састанци или доношење одлука.
Ретко размишљамо о томе када је најбоље обавити кључне задатке – и то је грешка, показује студија објављена у часопису Frontiers in Psychology.
Анализом испита до закључка
Научници су анализирали резултате више од 100.000 усмених испита на једном италијанском универзитету и пронашли јасан образац: највећи број положених испита забележен је тачно у подне, без обзира на хронотип студената.
Време између 11 и 13 часова показало се као идеално. Раније или касније, шансе за полагање значајно су се смањивале. Што је испит био удаљенији од тог периода, вероватноћа успеха била је мања.
Разлог је делимично у томе што се когнитивне способности побољшавају ујутру, а затим опадају поподне. Пад нивоа енергије такође игра важну улогу. Ако имате заказан „тест“ за касно поподне, већа је шанса да ћете бити под стресом током целог дана, а стрес неизбежно води слабијим резултатима.
Шта све утиче на исход
И особа која вас процењује такође утиче на исход. Научници наводе да се постепени пад учинка после подне може објаснити исцрпљеношћу: како код ученика, тако и код оних који их оцењују. Умор и стрес нарушавају самоконтролу и повећавају вероватноћу негативних одлука. Истраживања, на пример, показују да су судије у стању исцрпљености склоније доношењу неповољних пресуда за оптужене.
Врхунац успешности око поднева вероватно одражава оптималну равнотежу између личног хронотипа (јутарњи тип или ноћна сова) и нивоа менталног умора. Посебно је занимљиво да и когнитивне перформансе особе која вас процењује имају једнаку тежину.
Још једна студија, објављена у часопису Proceedings of the National Academy of Science, открила је да су затвореници који су рано ујутру излазили пред комисију за условни отпуст имали одобрење у око 70 одсто случајева. Како је дан одмицао, стопа повољних одлука драстично је опадала, уз кратак пораст одмах после ручка, да би касније готово пала на нулу.
Све то указује на то да су сати око поднева најбољи тренутак за обављање важних задатака. Тада сте ви на врхунцу својих перформанси, али и они који вас процењују.
Зато, кад год можете, пажљиво бирајте време за испите, важне састанке, разговоре за посао или презентације инвеститорима. Прави тајминг може бити кључ вашег успеха.



