Представници СДС траже да Централна изборна комисија (ЦИК) БиХ спроведе графолошку анализу на 33 бирачка мјеста у Зворнику, јер сумњају да је дошло до злоупотребе идентитета грађана, те је на већини биралишта Синиша Каран, кандидат СНСД за предсједника Републике Српске имао и по 250 одсто више гласова него што је то 2022. имао Милорад Додик.
Александра Пандуревић, члан Предсједништва СДС, навела је да се Зворником бави већ неколико изборних процеса и да су од тада па и на овим изборима, кандидати СНСД добијали преко 90 одсто гласова.
„А замислите да је Синиша Каран на овим изборима имао висе гласова него Милорад Додик прије три године и то на мању излазност, за преко 1.000 гласова. У самом граду Зворнику излазност је била нешто већа од 30 одсто. На бирачком мјесту у центру Зворника, побиједио је професор Блануша, а у читавом урбаном дијелу Зворника Каран је освојио преко 50 одсто. Излазност преко 60 одсто забиљежена је на шест бирачких мјеста, и ту је Каран добијао више од 60, па и 90 одсто. На тим мјестима, Синиша Каран је био популарнији чак 250 одсто него Милорад Додик, а то само има у бајкама. Браћа Андерсен завиде Зорану Стевановићу на овој излазности“, поручила је Пандуревићева.
Она је подсјетила да је Милорад Додик својевремено имао 48 одсто гласова на овим мјестима.
„Излазност је дакле надувана као и проценти гласова за Карана и оправдано сумњамо да је дошло до крађе идентитета и тражимо графолошку анализу на 33 бирачка мјеста, а то је рађено и након оне ситуације у Добоју од прије пар година“, додала је она.
Најавила је да ће против чланова бирачких одбора у Зворнику поднијети кривичне пријаве.
„Слично у Добоју, рекордна излазност и рекордан број гласова, сумњамо и тамо у крађу идентитета грађана. У Лакташима имамо 10 бирачких мјеста гдје је повећана излазност, а Каран добија преко 70, 80 одсто гласова. Дакле све је иста мантра. У Добију 0,16 одсто неважећи листићаа у Лакташима 0,15 одсто“, каже Пандуревићева.
Истакла је да је сумњиво и у Братунцу гдје је било 0,1 одсто неважећих листића.
Она је поручила да на бројним бирачким мјестима гдје је енормна излазност, нема уопште становника, те да је на њима у апсолутној већини гласове освојио Синиша Каран.
„За сва бирачка мјеста након графолошке анализе и отварања врећа, тражићемо понављање избора“, додала је Пандуревићева.
Бранко Блануша, кандидат СДС за предсједника Републике Српске на пријевременим изборима, захвалио се свим грађанима који су му дали подршку, али и опозицији. „Ово је доказ да њихова подршка није била декларативна“, рекао је Блануша.
Навео је да још увијек није готово бројање гласова.
„У четири локалне заједнице је постојао изборни инжињеринг“, навео је Блануша, те додао:
„Појављивала су се лица која су гласала на више бирачких листића и заиста није тешко да се то утврди. Прво ћемо инсистирати правним путем да се то ријеши“.
На питање колико би све наведено требало трајати, Пандуревићева је казала да не би требало дуго, да вец од 1. децембра иду рокови за жалбе.
„То може бити готово за 15 дана ако желе из ЦИК али сумњам у то“, рекла је Пандуревићева.
СДС тражи да се Јован Калаба, предсједник ЦИК БиХ, изузме из одлучивања о овим питањима.
„Нема већег сукоба интереса од тога да је жена господина Калабе запослена у кабинету министра Карана. Зато тражимо да се он искључи„, поручила је Пандуревићева.
Новинари су подсјетили да су и претходни изборни циклуси били инертни по питању откривања злоупотреба, те да ли је то можда назнака да ни сада неће бити ништа ријешено.
„Знамо да је откривено у Добоју. Али рјешење је да се уведу технологије и скенери. Мада, ако се гледа шта се ради у Добоју, не би ме чудило да нешто успију средити. Ми ћемо инсистирати да се уведу скенери, по цијену да се избори 2026. одгоде“, рекла је Пандуревићева.
СДС направио грешку 2014.
Из СДС су поручили да су је највећа грешка која је направљена што су допустили да не реагују адекватно на пораз Огњена Тадића, а онда и на аферу „два папка“.
„Тада смо требали отићи пред кућу тих папака и ријешити то. Тадић је изгубио са 8.000 гласова. Да смо реаговали како је требало до овога не би дошло“, рекла је Пандуревићева, одговарајући на питање зашто мисле да ће сада нешто ријешити својим захтјевима.
Поручили су да је рјешење ЦИК и да ће ако буду требали ићи на протест пред ЦИК.
Упитани да кажу ста гарантује да ће избори у Добоју, Зворнику и Лакташима овога пута бити транспарентни уколико буду поновљени, најавили су да ће у том случају на та бирачка мјеста бити послати сви расположиви људи.
„Сви они ће бити спремни да животом бране та биралишта“, закључила је Пандуревићева.



