Драга браћо и сестре, цијењени пријатељи,
Недавно је у једном тексту академик Благоје Говедарица текст о Романији започео ријечима: „Масив Романије уздиже се као нека природна тврђава која доминира простором и комуникацијама које воде из средње у источну Босну.
Мало људи живи на овој планини, јер природа је овдје горопадна, а клима сурова. Али густи шумарци Романије чине згодна прибјежишта у којима се може добро сакрити и одатле изненада нападати. То је умногоме одредило и судбину ове планине која се одувијек памти као симбол слободе и отпора.“
Тај дух отпора, хајдучки дух, који је те 1991. године поново упаљен на Романији, проширио се како на романијске општине Соколац, Пале, Рогатицу и Хан Пијесак, тако и на сарајевске, и подрињске, спајајући Бирач са својом Романијом у јединственом отпору прегласавању, неким новим погромима и геноциду.
Потуно је јасно да су Српске аутономне области па и САО Романија настале политичком вољом и идејом Српске демократске странке.
СДС је легитимни државотворни субјект српског народа у БиХ, јер је на изборима 1990. године добио више од двије трећине бирача из српског етничког корпуса. Странка је настала као оригинерна организација Срба на подручју Хрватске и Босне и Херцеговине, и није била политички везана за страначке централе у Београду већ прије наставља традицију Српске народне организације са почетка 20. вијека.
Овдје желим да направим једну паралелу.
Српско просвјетно и културно друштво Просвјета које је основано 1902. године имало је за циљ очување српског идентитета и културе у Босни и Херцеговини. Настало као демократрско удружење грађана, окупљајући најученије Србе тога доба, финасирано прилозима грађанског слоја, трговаца и чиновника српске националности, водило је рачуна о образовању омладине, заштити ћирилице и издавачкој дјелатности.
Сасвим је разумљиво зашто су 80 година касније народни прваци и академска заједница Срба у БиХ у вријеме ослобађања од стега и идеологије социјализма и комунизма прво приступили обнови забрањене „Просвјете“.
Као што је из њеног дјеловања настала Српска народна организација странка која је окупљала патриотски и слободарски настројене Србе из свих градова и већих центара у Босни и Херцеговни.
Тако је и обновом рада „Просвјете“ 1990. године дошло до настанка природног настављача Српске народне организација СНО, Српске демократске странке, на Петровдан 1991. године.
И као што је Српска народна организација основана на Митровдан 1907. године била највећа од четири политичке странке у Земаљском сабору Босне и Херцеговине, који је као као нека врста скупштинског тијела дјеловао у периоду између аустроугарске анексије Босне и Херцеговине и сарајевског атентата. Гдје је на изборима 1910. године освојила све мандате који су припадали православном становништву 31 и тако постала највећа странка у БиХ.
Тако је Српска демократска странка основана на Петровдан 1990. на изборима исте године освојила 34 мандата и постала једна од водећих странака у бившој Босни и Херцеговини.
Српска аутономна област Романија настала је у жељи да се заштитимо и од прегласавања и од дискриминације у здравственом систему, у образовању и другим областима, које је све више долазило до изражаја.
Република Српска је креација Српске демократске странке у сложеним околностима дисолуције Југославије. То је неоспорна чињеница, коју потврђују и домаћи и страни научни ауторитети.
У историји је већ сада забиљежено да је слободарски народ Романије успио да направи своју аутономију, да формира владу, организује војне јединице и ту аутономију брани, те да не допусти да је угуше и сломе већ да је пуног срца и душе угради у у нашу Републику Српску.
На нама је да се те историје сјећамо и да поштујемо жртве које су дате за нашу слободу и самосталност. Да градимо културу сјећања, посјећујући и одржавајући стратишта и гробља. Да подстичемо бављење научним радом који има за циљ да обради овај дио наше прошлости.
На нама је да изградимо институције и установе у којима ћемо чувати предмете и документе из тог периода. Неке кораке већ смо начинили, Градска кућа Соколац под својим сводома имаће Музеј Гласинца и Романија. Пале ће да добију Музеј Републике Српске.
Изгледа да ипак учимо из наше прошлости и да не желимо да нам се понавља. Доказ за то је и формирање САО Романије и Бирча када смо се сачували јама и крвавих Дрина.
Ова наша академија одржава се као увод у 9. јануар и прославу 30 година од настанка Републике Српске.
Живјела Република Српска и уједињено Српство.
Начелник општине Соколац
Милован Бјелица