Кад људи уђу у нашу цркву и виде светитеља који је представљен на савремен начин, у маскирној униформи, то им буде чудно. Некима у први мах и неприхватљиво, али само док не сазнају о чему се ради. Када чују причу из времена НАТО бомбаровања Србије, мало је рећи да промене мишљење. Целивају Светог Јована Руса, у српској униформи.
Ово за Спутњик прича отац Александар Поповић, свештеник у храму Светих Козме и Дамјана у КБЦ Др Драгиша Мишовић у Београду, док и ми загледамо необичну икону.
На њој стоји – „Свети Јован Руски Исповједник“, а на другој страни, „Помоћник српском народу“.
– Поред ове велике, за коју не знам како је до нас стигла, имамо и мању, поклон једне жене родом са Косова, која сада живи у Београду. Хтела је ближњима да донесе ту икону Светог Јована Руса, одредила коме ће све да је поклони. Кад је дошла кући, видела је да има једну икону више. Дали су јој једну више. Одлучила је да је право место где треба та икона „вишка“ да буде, наша болничка црква – прича свештеник.
А прича о Светом Јовану Русу у српској униформи почела је у вријеме НАТО бомбародвања СР Југославије 1999. године у манастиру Светог Пантелејмона у селу Лепчинцу, надомак Врања.
Јован објавио да ће помоћи Србима
Оригиналну необичну икону су насликале сестре овог манастира поводом чуда које се тада догодило, за које су сазнале из дописа свештеника цркве гдје се чувају мошти Светог Јована Руског, у селу Прокопион, на далеком острву Евији.
У допису који је стигао у Епархију врањску описано је како су у цркву на Евији те године у вријеме НАТО бомбардовања дошла два човјека из различитих крајева Грчке. Иако се нису познавали, они су свештеницима испричали готово идентичну причу. Потпуно исти сан.
Сањали су Светог Јована како скида свету одежду у коју је био одјевен и облачи војничку униформу. Исповједили су и да им се светитељ обратио ријечима:
„Морам у Србију, да помогнем нашој браћи Србима, јер се тамо прогони православље“.
Монахиње су схватиле да је споразум у Куманову, који је значио и престанак убијања невиних и рушење мостова, школа и болница, потписан на дан када се прославља Свети Јован Руски, 9. јуна. Послије тога настала је икона, у савременом издању, у српској униформи са амблемом грба Србије, са двоглавим бијелим орлом.
Рус кога Грци воле највише
Иако је црква на Дедињу мала грађевина адаптирана у богомољу, има пуно икона. Свети Јован Рус је увијек на видном мјесту, прислоњен на централне иконе на олтару.
– Свети Јован Рус познатији је у Грчкој, него у самој Русији, с обзиром да је тамо провео већи део свог живота. То не значи да није једнако поштован и у Русији, из које је пореклом. У другим православним земљама је мање познат, а код нас је мало ко чуо за њега до НАТО бомбардовања, када су га верни људи у Грчкој видели обученог у униформу наше војске – каже јереј.
Јованова чуда и селидба на Евију
Свети Јован рођен је око 1690. године у Малој Русији у побожној породици. У рату са Османлијама као војник је заробљен и одведен у Прокопион у Кападокији, у Турској, гдје је, након што су га мучили и исмијавали, као заробљеник, служио турског агу.
Радио је и живио у штали. Чврстина његове вјере, трпљење, храброст и благост духа полако су омекшали срца аге и његове жене, па су понудили младићу да пређе у собу. Одбио је и наставио да се подвизава у штали.
Послије више чуда, којима су свједочили и господари његовим животом, разболио се и убрзо умро, а ага је захтијевао да га сахране са опелом. И на његовом гробу дешавала су се чуда.
Када су Грци три вијека касније напуштали Турску, понијели су и мошти свог Светог Јована Руса. Положене су у величаствени храм њему посвећен, у селу Нови Прокопион, на Евији, гдје се данас сливају ријеке поклоника.
Свети ратник нашег доба
Упитан, има ли у црквеном сликарству још оваквих случајева, да је светитељ приказан у униформи, отац Александар каже:
– Из историје цркве знамо за разне Свете ратнике, они су се приказивали у униформама оног доба. Из наше, данашње перспективе, прихватљиво је да видимо Светог ратника који је приказан на оновремени начин. Свети Јован Руски у нашој униформи у први мах изгледа чудно, модренистички, неприхватљиво, али с обзиром да знамо да је виђење више људи Светог Јована Руса било управо у овој савременој униформи наше војске, онда можемо то да прихватимо – каже.
Овај свештеник додаје да је сусрет са иконом у крајњем случају интимна ствар и да о томе и не треба полемисати.
Болничка црква при КБЦ Др Драгиша Мишовић је отворена од понедjељка до петка од 8 до 13 часова. Недjељом и на празнике обиљежене црвеним словом Света литургија почиње у 9 часова.