Стигло је прољеће, припрема се и прољетна сјетва, размишља о одморима, али и о новим проблемима који сустижу грађане Босне и Херцеговине.
Спрема се нови удар на њихове ионако празне џепове и новчанике.
С обзиром на то да је ситуација на свјетском тржишту тешка, што због ратова који се воде, што због посљедњих одлука Трампове администрације у погледу царина, раста цијена на свјетским берзама, али и временских неприлика, већ се најављују нова поскупљења основних животних намирница.
Тако ће становници БиХ ускоро имати нове, веће цијене основних животних намирница. А да неће поскупјети само намирнице, већ и неке комуналне услуге, ових дана знају грађани Кантона Сарајево јер је и КЈКПВодовод и канализација тражио од Владе КС да услуге снабдијевања водом за грађане овог кантона повећају за 54 одсто.
Економски стручњаци сматрају да велики трговачки ланци користе ситуацију, а да је власт та која то свакако може зауставити, ако хоће.
Нихад Имшировић, представник трговачког ланца Конзум, за Фактор каже да ће до поскупљења сигурно доћи и да је БиХ, нажалост, земља која зависи о увозу.
Рижа и кафа поново поскупљују
– Морам вам рећи да је Конзум имао већу маржу 2019. године, него прошле, 2024. године. Поскупљења су сигурна, ево већ је дошло до раста цијене риже и кафе поново – рекао је Имшировић.
Упитан шта је са договором са ресорним министарством у Влади Федерације БиХ о закључавању цијена више од 60 артикала, Имшировић каже да ће се та одлука ревидирати након три мјесеца и да је остало још мјесец и по, те да није сигуран да ће цијена уља моћи остати на том нивоу.
Судећи према најавама, неће само поскупјети рижа, кафа и уље, већ и конзумна јаја. Трговци све то правдају инфлацијом.
Судећи према најавама Централне банке БиХ инфлација ће потрајати у наредне двије године, а осим ад хоц рјешења, дугорочних за сада нема.
Из Министарства трговине ФБиХ за Фактор су казали да није у плану састанак са трговачким центрима, те да не знају шта ће се десити.
Само изговори
Игор Гавран, економски аналитичар истиче да је све то само још један изговор зашто ће храна поскупјети, а који није истинит.
– Најмање су три разлога зашто је то тако: први је – велики трговачки ланци имају већу преговарачку моћ од већине добављача и они диктирају цијене (због чега се управо домаћи произвођачи жале на њих јер их редовно уцјењују) и траже бројне уступке за пласман робе и позицију на полицама.
Други разлог је што многи од трговачких ланаца у БиХ, односно групације су које имају и властиту производњу одређених врста робе сами одређују њихове цијене, дакле сами су своји добављачи или имају дугогодишњи можда и вишедеценијску сарадњу с неким добављачима због чега опет имају велику улогу у договору у вези с цијенама.
И трећи разлог је тај што су марже трговачких ланаца за већину производа јако високе и имају доста простора за умањење којим би могли задржати или смањити цијене уколико заиста дође до неког поскупљења које не могу избјећи (то показују и честе акцијске продаје и реалност њихове превисоке добити).
Укратко, док се мали трговци могу правдати за високе цијене на овај начин, велики ланци углавном то само користе као изговор за даљња поскупљења, иако су им цијене и сада нереално високе, а профит енорман. Једино надлежне власти то могу спријечити, али не желе – закључује Гавран.