back to top
10. мај 2025.

12 година са Вама из ❤️ Романије - Љубав побјеђује! 

Сахрањен папа Фрања – 400.000 људи испратило поглавара римокатоличке цркве

- Оглас -

Папа Фрања сахрањен је данас у римској базилици Санта Марија Мађоре, након церемоније испраћаја на Тргу Светог Петра којој је присуствовало око 170 делегација из цијелог свијета.

Испраћају папе на Тргу Светог Петра у Ватикану присуствовало је око 250.000 вјерника, а на путу од Ватикана до базилике Санта Марија Мађоре окупило се још око 150.000 људи, преносе италијански медији.

Сахрана је почела у 10 часова, а обред је почео изношењем ковчега из базилике Светог Петра.

Погребну мису на Тргу Светог Петра предводио је кардинал Ђовани Батиста Ре, поручивши да је папа допро до срца људи на директан и непосредан начин, а потом је молитва за покој душе папе Фрање изречена на шест језика – италијанском, француском, арапском, португалском, пољском и њемачком.

Свећеници су најприје кардиналима, а потом и што већем броју присутних људи, подијелили хљеб и вино, који представљају тијело и крв Исуса Христа, а на Тргу Светог Петра данас се појавило око 200.000 вјерника.

Кардинали, свјетски лидери и вјерници су, такође, обавили обред у којем појединци изражавају мир, заједништво и хуманост један према другом, окрећући се особи до себе и рукујући се са њом, с ријечима: „Мир с тобом“.

Тако се, између осталих, предсједник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп руковао са француским колегом Емануелом Макроном.

Сахрани су такође, између осталих, присуствовали и предсједник Владе Србије Ђуро Мацут, украјински предсједник Володимир Зеленски, британски премијер Кир Стармер, италијанска премијерка Ђорђа Мелони и предсједница Европске комисије Урсула фон дер Лајен.

Осим њих, сахрани су присуствовали и папини рођаци, који су у Рим стигли из града Асти, у Пијемонту, а у петак су му одали пошту у базилици Светог Петра.

Након завршетка мисе на Тргу Светог Петра, ковчег са папиним тијелом је спроведен кроз Капију Перуђино, у ватиканским зидинама, а поворка га је пратила кроз Рим, прошавши кроз древну Папску улицу и централну улицу Виторио Емануеле до Трга Венеција, затим поред Форума до Колосеума, као и поред Латеранске базилике до Трга Санта Марија Мађоре.

Испред те базилике, удаљене око шест километара од Ватикана, ковчег са папиним тијелом је дочекало 40 припадника маргинализованих група, за које се он посебно залагао током службе, укључујући мигранте, бескућнике, затворенике и трансродне особе.

Папин једноставан, дрвени ковчег је дочекан уз звона.

Сахрани у базилици Санта Марија Мађоре присуствовали су само најближи, а приватна церемонија трајала је око пола сата.

Папа Фрања је, према сопственој жељи, сахрањен у гробници у поду, у малој ниши, између Капеле Паолина и Капеле Сфорца, што је први пут од 1903. да је поглавар Римокатоличке цркве сахрањен ван Ватикана, када је папа Леон XIII сахрањен у Латеранској базилици.

На гробној плочи од лигурског мрамора биће исписано само име папе Фрање на латинском – Францисцус, а сам обред сахране прошао је једноставно, такођер према жељи покојног римокатоличког поглавара.

У базилици Санта Марија Мађоре је током вјекова сахрањен број умјетника, укључујући Ђан Лоренца Бернинија, али и седам поглавара Римокатоличке цркве, а посљедњи папа који је ту сахрањен био је Клемент IX 1669. године.

Широм Рима и изнад италијанске пријестонице били су распоређени модерни одбрамбени и безбједносни механизми, укључујући оружје против дронова, зону забране летова којом патролирају борбени авиони, као и антитерористичке јединице и јединице против саботаже.

Поред цркве Светог Петра и у њеној околини патролирало је више од 2.000 полицајаца, уз подршку 400 саобраћајних полицајаца, који су помогли при кретању дипломатских конвоја.

Ковчег папе Фрање запечаћен је у петак увече током литургијског обреда који се одржао у базилици Светог Петра, што је означило крај излагања његовог тијела у Ватикану, гдје му је од сриједе пошту одало најмање 250.000 вјерника.

Након сахране, поштоваће се традиционалних девет дана жалости, током којих ће бити одржане бројне молитве и мисе за папу Фрању, а затим ће у Ватикану бити организована конклава, на којој ће бити изабран нови поглавар.

Папа Фрања преминуо је у понедјељак, 21. априла, од посљедица срчане инсуфицијенције и можданог удара, након борбе са обостраном упалом плућа због које је био хоспитализован.

Редакција
Редакцијаhttps://www.opstinasokolac.net
12 година са Вама из ❤️ Романије - Љубав побјеђује!
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име

НАЈНОВИЈЕ

ПОСЛЕДЊИ КОМЕНТАРИ

Sokolac
overcast clouds
6.8 ° C
6.8 °
6.8 °
97 %
1.4kmh
100 %
Суб
12 °
Нед
16 °
Пон
16 °
Уто
9 °
Сре
8 °