Буџетом Републике Српске за прошлу годину планирана је дивиденда од јавних предузећа у износу од 100 милиона марка, а остварена је у износу од свега 14,5 милиона марака.
Наводи се ово у Информацији о стању јавним предузећима Републике Српске о којој би се требало дискутовати на посебној сједници 1. јула која ће се одржати на иницијативу посланика из опозиције.
У овом документу се додаје да је за ову годину предвиђена дивиденда од 30 милиона марака, што, како се закључује, потврђује да Влада РС нема снаге да се суочи са проблемима и обезбједи Српској оно што јој припада.
– Нити једна кривична пријава, нити једна смјена, нити једна посебна сједница Владе РС или Народне скупштине није одржана поводом чињенице да је неко ускратио Републику Српску за износ од око 85 милиона само у једној години – наводи се у информацији.
Напомиње се да је већина јавних предузећа у монополистичком положају, са великим природним ресурсима и предиспозицијама за остваривање енормне пословне добити и користи за цијелу Српску и њене грађане, али да се то не дешава.
– Стање у јавним предузећима у Републици Српској није више забрињавајуће или незадовољавајуће, него је алармантно и шокантно, јер се биљеже милионски губици, штета за народ, друштво и Републику Српску је огромна на дневном нивоу, што је главни разлог за покретање иницијативе за одржавање посебне сједнице Народне скупштине са овом темом – стоји у документу.
Аутори информације подсјећају и на изјаве премијера Републике Српске Радована Вишковића у којима је потврдио злоупотребе у раду предузећа и најавио жестоку борбу против свих облика нерада и корупције, али и додају да је све остало само на изговореном.
Подсјећа се и на изјаву предсједника Републике Српске Милорада који је изјавио „да у Шумама Републике Српске дјелује организована банда, која пљачка народно шумско богатство“, али да се и после те бомбастичне изјаве мало шта покренуло, пише Kапитал.
– Република Српска мора пронаћи начин како да поправи резултате јавних предузећа и генерално стање у јавном сектору, а најбољи начин је да се разбије фама некажњивости, која је већ дуго присутна, те да се умјесто тога установи принцип јасне одговорности функционера и руководилаца – један је од закључака.
Иначе, иако је власт у Републици Српској пристала да се одржи посебна сједница, како незванично сазнајемо посланици који чине већину неће подржати дневни ред, тако да се о стању у јавним предузећима неће ни дискутовати.