back to top
18. јун 2025.

12 година са Вама из ❤️ Романије - Љубав побјеђује! 

Промовисана књига „Приче из Болнице Главног штаба Војске Републике Српске“ (ВИДЕО)

- Спонзорисано -

На Сокоцу је вечерас промовисана књига доктора Борише и Мира Стојановића „Приче из Болнице Главног штаба Војске Републике Српске на Сокоцу“ која говори о улози ратне болнице гдје је за четири године рата извршено 24.000 операција у општој анестезији.

Ратни хирург Бориша Стојановић рекао је новинарима да је то била „болница поноса, надања и спаса“, те да је одлучио да оно што урађено у тој здравственој установи запише и остави за наредна покољења.

Фото: СРНА

Он је истакао да је најмање 10.000 рањених бораца, младих перспективних људи, спасено у ратним болницама.

„Наши борци су губили живота и дијелове тијела, лили крв на првој линији фронта, били битку да се добије Република Српска, а када су били повријеђени водили су главну битку за свој живот. Тада смо ми са друге линије фронта притекли у помоћ да добију и ту битку“, навео је Стојановић.

Он је истакао да је посебно срећан да ниједан тако тежак рањеник није изгубио живот због неспремности доктора или недостатка крви.

Фото: СРНА

У овој болници је, каже, збринуто више од 24.000 операција у општој анестезији, што значи да је у тим захватима најчешће живот људи био угрожен, а болнички је лијечно 86.000 пацијената. Обављено је око 400.000 осталих здравствених услуга, а ниједна никоме није наплаћена.

Нагласио је да се у његовој књизи говори и о времену када су, сви доктори и здравствени радници, као и остало српско становништво, почетком рата морали присилно напустити Сарајево, а да у Сарајевско-романијског регији тада није било ниједне болнице за хируршко збрињавање рањених и болесних.

Према његовим ријечима, били су принуђени да почетком априла 1992. године у ходу, без хране, инструмената и опреме потребне за рад, формирају пет ратних болница на овом терену, а Болница на Подроманији била је санитетска главна установа Војске Републике Српске.

Фото: Борачка организација општине Соколац

Он је подсјетио да је болница радила у веома скромним условима, те да прве двије године рата није било ни воде ни струје, а операциона сала загријавана је пећи „бубњаром“, јер није било другог избора.

Академик Мирко Шошић, професор хирургије и ратни љекар у болници Коран на Палама, рекао је новинарима да су у веома тешким условима радили љекари, врхунски стручњаци који су својим знањем и умијећем изнијели највиши терет и покрили расцјеп између великих и ратних болница.

Директор Матичне библиотеке Источно Сарајево Наташа Кулашинац је у име издавача нагласила да је ово драгоцјена књига која ће служити новим нараштајима, као подсјетник на све оно што се дешавало у Одбрамбено-отаџбинском рату и представља велики допринос истини о борби српског народа.

ИЗВОРСРНА
Редакција
Редакцијаhttps://www.opstinasokolac.net
12 година са Вама из ❤️ Романије - Љубав побјеђује!
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име

НАЈНОВИЈЕ

Sokolac
broken clouds
22 ° C
22 °
22 °
67 %
0.8kmh
58 %
Сре
22 °
Чет
28 °
Пет
22 °
Суб
22 °
Нед
24 °