“Шуме Републике Српске”, двије године након што су представиле нови информациони систем, а годину дана након што је компанија „Проинтер“ дошла на америчку црну листу траже фирму која ће наставити да га одржава и којој су за 12 мјесеци спремни да плате 7,25 милиона марака.
Овим ће трошкови за увођење пословно информатичког система у Шумама премашити 26 милиона КМ, што је пет пута више од првобитно предвиђених пет милиона марака.
Нова фирма коју траже “Шуме” требала би да ради на одржавању информационог система, реактивацији и одржавању САП и ГИС лиценци.
„Услуге ће се вршити у периоду од једне године, а плаћање једном мјесечно у року од 30 дана од испоруке фактуре“, наводи се у тендерској документацији.
Од понуђача се тражи искуство на сличним пројектима, позитивно пословање, САП консултанти са вишегодишњим искуством, програмери, стручњаци за безбједност.
„Предмет набавке су услуге консултантског одржавања којим се на бржи и квалитетнији начин врши управљање, те ефикасније пословања предузећа као цјелине у обављању послова пројектовања, планирања, развоја, производње, маркетинга финансија и пратећих дјелатности, стоји у документацији“, наводи се у тендеру.
Подсјећамо, информациони систем базиран на САП платформи је плаћен 19 милиона марака, а ова инвестиција је из Владе и најављена као спасоносно рјешење које ће ријешити скоро све проблеме у пословању овог јавног предузећа.
„Више неће бити малверзација“, изјавио је тада премијер Републике Српске Радован Вишковић.
Међутим, десило се нешто сасвим супротно.
Систем никада није у потпуности профункционисао, стално су испливали проблеми и пружан је оштар отпор да се он имплементира.
Министар пољопривреде и шумарства Саво Минић је јавно крајем прошле године признао да информациони систем не функционише и најавио смјене директора шумских газдинстава, у којима се он не примјењује.
“Информациони систем у 11 организационих дијелова функционише без икаквих проблема, у осталим функционише са мањим проблемима, а у Теслићу и Хан Пијеску апсолутно не функционише. Зашто нико није предузео ништа? Тај неко мора да одговара”, рекао је Минић на прес конференцији.
Без обзира што су утрошили десетак милиона на прескуп софтвер „Шуме“ су прошлу годину завршиле са рекордним губитком од 14 милиона марака и обавезама већим од 100 милиона марака.
Занимљиво је да су „Шуме“ за разлику од „Електропривреде Републике Српске“ (ЕРС) одлучиле да задрже свој информациони систем.
Наиме, ЕРС је под изговором безбједности одлучио да напусти САП платформу у коју су уложили на десетине милиона марака и крене у развој новог рјешења.