Полиција француског Бордоа недавно је разбила међународну мрежу специјализовану за тзв. “трансакционе преваре” коју су углавном чинили држављани Србије и Хрватске.
Најмање девет особа је већ оптужено и терете се да су луксузне сатове мијењали безвриједним копијама – готово пред очима својих жртава. Ова превара ималс је врло добро разрађену шему.
Без оружја, пријетњи или насиља – довољна је била доза дрскости „веома организоване групе“ од 25 превараната из Србије и Хрватске, који су за мање од годину дана преварили десетине жртава широм Француске – у градовима попут Авињона, Тулуза, Еркија, Пемпола, као и у департманима Ландес, Орне и Цалвадос. Жртве су често били старији људи или лаковјерни појединци који су насјели на обећања о великој заради.
Сви ухапшени се суочавају са казном до 10 година затвора и новчаном казном од милион евра.
Превара је почела у јулу 2024. године, када је пензионер пријавио крађу 11 луксузних сатова у једном хотелу са пет звјездица у центру Бордоа. Вјеровао је да их продаје колекционару.
„Стекао је повјерење у групу људи која му је заказала састанак у хотелу. Током састанка дошао је наводни стручњак, преузео сатове и у том тренутку их замијенио безвриједним копијама“, изјавио је Ренауд Гаудеул, тужилац из Бордоа. Само у том случају штета износи 11 милиона евра.
Ова врста превара позната као „рип деал“ или „превара при трансакцији“ захтијева врло прецизан модус операнди. У случају из Бордоа, преваранти су чекали жртву с празним кофером, док је други – идентичан – био сакривен и напуњен лажним сатовима. Када је продавац стигао, “стручњак” (такође члан банде) је предложио да се сатови привремено спакују током преговора. Жртва је, вјерујући да је све легитимно, пристала. У том тренутку, организована група је замијенила кофере. Продавац је отишао са лажним сатовима, док су преваранти задржали оригиналне.
Преваранти користе лажне идентитете, лажне профиле на друштвеним мрежама, више телефона и апликације попут WhatsApp-a и Facebook-a да би прикрили свој прави идентитет.