Посљедњих дана, на евиденцији Дома здравља „др Љубомир Ћеранић“ Соколац, забиљежен је пораст броја обољелих од вируса корона. Како наглашава директорица ове здравствене установе педијатар др Адријана Станар, наша локална заједница водећа је по том питању у односу на остале општине у саставу града Источно Сарајево.
-Свакодневно вршимо надзор над пријављеним лицима који имају симптоме вируса. Због веће стопе обољелих од ове заразне болести, као што то већ чинимо годину дана, молимо становништво да се и даље придржавају препоручених епидемиолошких мјера, које подразумијевају: правилно ношење заштитних маски, одржавање дистанце, незадржавање у затвореном простору и избјегавање масовних окупљања. Како бисмо довели стање под контролу, морамо заједно сарађивати и схватити озбиљност ситуације. На сву срећу, на подручју наше општине тренутно нема обољелих да су у животној опасности – открива докторица Станар.
У Универзитетском клиничком центру Републике Српске јутрос је почела вакцинација здравствених радника на вирус корона. Још увијек се не може знати тачан датум када ће општина Соколац добити одређен број вакцина, али према ријечима директорице соколачког Дома здравља, то би се могло десити у скоријем периоду.
-Република Српска још је увијек у некој врсти припреме за вакцинацију. Дакле, да би се спровела имнунизација, требају бити задовољени посебни услови, као што су складиштење и транспорт вакцина, те обука особља. У првом реду, у плану је вакцинација здравствених радника, а у другу категорију спадају становници старији од 65 година. У самом врху су и особе које имају хронична обољења, коморбидитете, а потом се помјерамо према категоријама становништва који раде у јавној управи и свакодневно су изложени већем броју контаката. За сада не можемо утврдити када ће вакцине бити испоручене у нашу здравствену установу, али их са сигурношћу можемо очекивати у наредном периоду – казала је она.

Докторица Адријана Станар је говорила и о вакцинацији против сезонског грипа, истичући да је соколачки Дом здравља ове седмице набавио 131 вакцину. Она додаје да су испоручене уз пропратни документ и појаснила шта исти подразумијева.
-Ради се о томе да су вакцине планиране за чланове породица погинулих бораца старије преко 65 година. Позивам сва лица, која су насељена на подручју наше општине, а припадају овој категорији, да се јаве породичном љекару у Дому здравља и бесплатно се вакцинишу против сезонског грипа – поручила је она.
Постепено се приводи крају пројекат који се односи на набавку два санитетска возила, за шта је средства обезбиједила Влада Јапана, а на којем се у сарадњи са општином Соколац радило протекле двије године. Почетком фебруара, у Сарајеву је потписан уговор са амбасадором Јапана у БиХ Макотом ИТО. Директорица Дома здравља Адријана Станар очекује да би у другој половини мјесеца априла возила требало да буду на располагању пацијентима.



