Једно од ријетких јавних предузећа за које се до избора причало да послује позитивно, ових дана диже кредит да санира ефекте негативног пословања. С тим апсурдом бори се директор Шума Српске који је у септембру уплатио пет милиона марака чисте добити у буџет Републике, иако је независни ревизор утврдио да је четири од пет тих милиона лажно приказао.
И то не било какав ревизор већ бивши премијер Александар Џомбић, који је са својом ревизорском кућом претресао стање у Шумама. Све је могуће кад милионске обавезе према локалним заједницама нигдје не прикажете па умјесто да њима пред локалне изборе платите дугове, Влади исплатите дивиденду, па онда дижете кредит.
Осим бившег премијера и бројни стручњаци указују да Влада оваквим управљањем предузеће вуче у провалију. И директор једног од шумских газдинстава јуче је министра упозорио да се цијели систем урушава, али ни данас у Министарству о свему не желе да кажу ни ријеч.
“Ја бих тамо у тим предузећима поручио да се праве истинити извјештаји: да се не праве некаква привидна вјестачења гдје се очекује да успјешно пословање буде на бази резултата да је остварена добит а ње стварно нема. Могла је влада да сацека и да да приоритете неким другим ствари међутим и влади је сигурно потребно јер она према свом програму економских реформи рачуна на средства које су шуме оствариле”, рекао је Драган Салић из Асоцијације за развој и економику природних ресура.
Док се лажно приказаним профитом, како тврде Џомбићеви ревозори, крпе рупе у буџету, предузеће гомила дугове због погрешних пословних потеза. Остали су без сировине коју не могу да испоруче редовним платишама, јер су робу давали купцима који се више никада нису појавили.
“Моји тимови вјештака су наилазили на такве појаве. Да се фирма региструје ташна машна и да она велике количине шуме закупљује не плати редовно овбећава. Ту су били људи који су могли улазити у та газдинства а разне политике које су владале у тим предузећима су то прећутно одобравале”, рекао је Салић.
Одавно се спекулише да се до сирове грађе долази по политичкој и партијској линији. СНСД-ов Милан Ковач недавно се пожалио да се у буквама ломе коалициони односи. Тврдио је да он и други из Удружења дрвопрерађивача, сировину умјесто на рачуне Шума, уплаћују на Социјалиситчку партију. И социјалисти имају на шта да се пожале.
Њихов генерални директор никако не може да смијени СНСД-ове руководиоце шумских газдинстава који гомилају губитке. Изгубио је судску битику за фотеље у Источном Дрвару и Добоју, а ових дана још двојица СНСД-оваца у Палама и Рогатици против њега организују пуч. Док им директор пријети смјеном због гомилања губитака, они се на протестима придружују радницима због кашњења плата, јер су им рачуни празни.
“Менаџмент је нажалост прекинуо сваку комуникацију са мном. Ја нисам могао радницима да дам никакво тумачење када ће бити плата они су ме питали шта да раде ја сам им рекао да раде шта они сматрају и зато је и дошло до овога”, рекао је директор ШГ “Јахорина” Пале Ранко Ћеранић.
“Зашто по вашем мишљењу радници овако поступају? У овом времену је тешко било шта да се каже. Свако себи даје заправо да тражи оно што му не припада”, рекао је директор Шума РС Ристо Марић.
Коме шта припада дефинисано је коалиционим споразумом иако је он чини се постао мртво слово на папиру. Мртав је и даље и Владин правилник за расподјелу трупаца јер битка око сирове грађе није ништа мање интензивна од оне за подјелу фотеља. Правилник који би предност у добијању трупаца требао дати онима од којих друштво има више користи, још није усаглашен са онима од којих чини се користи имају политичке партије.