Тринаестог новембра, напуниће се пет година како је функцију начелника општине Соколац преузео Милован Бјелица. У прилог томе подсјећамо вас на интервју начелника из 2012.године за Журнал.инфо.
Са освојених 4885 гласова /63,47%/ на локалним изборима одржаним 7.октобра 2012.године убједљиво је надмашио своје противкандидате. Данас, пет година након тога начелник Бјелица за портал „Соколац-срце Романије“ истиче:
„За непуних пет година, наша општина је после година стагнације и назадовања изведена на пут економског опоравка. Вриједним радом и великом посвећеношћу, постигли смо много у свим областима, а неки плодови рада су тек пред нама. Наш циљ је модеран и уређен Соколац, на добробит свих његових грађана. Не смијемо сада да станемо. Морамо сви подједнако да се боримо за Јак Соколац, јачу Српску. Оно у шта је мало ко вјеровао данас се остварује„, истиче начелник Бјелица.
За седам година Соколац ће бити идеална општина
објављено: 29.12.2012.
Желим да будемо ефикасна и одговорна локална управа у којој ће грађани активно учествовати и то учешће доживљавати као своје право и обавезу да утичу на развој и побољшање услова свог живота
Након четворогодишње владавине Савеза независних социјалдемократа (СНСД), која ће остати упамћена по многобројним аферама, у Сокоцу је 7. октобра дошло до промјене власти. Нови начелник постао је Милован Цицко Бјелица из Српске демократске странке (СДС), која је освојила и натполовичну вечину у локалном парламенту. Као и већина новоизабраних начелника, Бјелица се суочио са огромним дуговањима општине, високом стопом незапослености и лошим економским и социјалним стањем у општини.
НАСЛИЈЕДИО САМ ШЕСТ МИЛИОНА
“У општинском буџету од претходне власти СНСД-а наследио сам преко 6.000.000 КМ обавеза, од чега само кредитна задужења износе 3,5 милиона марака. Неизмирене обавезе за инвестиције износе 266.670,48 КМ, стање судских предмета на дан примопредаје је 1.543.451 КМ, док су доспјеле а неизмирене обавезе су 783.678 КМ. Рачуни неколико јавних установа су блокирани, јер имају велика дуговања. Тако Комунално предузеће “Божур“ има преко 500.000 КМ дуга, Нове топлане више од 600. 000 марака, Дом здравља 2.000.000, Врело Биоштице 4.000.000 марака, док су губици у “Новој Романији“ и ШГ “Романија Соколац“ 2.000.000 марака”, каже Бјелица у интервјуу за Журнал.
ЖУРНАЛ: У ТОКУ ЈЕ УТВРЂИВАЊЕ ОПШТИНСКОГ БУЏЕТА ЗА 2013. ГОДИНУ. КАКО ЋЕ ТАЈ БУЏЕТ БИТИ ПРОЈЕКТОВАН, ДА ЛИ ЋЕ БИТИ БУЏЕТ ШТЕДЊЕ, С ОБЗИРОМ НА ТЕШКУ ЕКОНОМСКУ И ФИНАНСИЈСКУ СИТУАЦИЈУ У КОЈОЈ СЕ НАЛАЗИ НЕ САМО ОПШТИНА, ВЕЋ И ЦИЈЕЛА РС?
БЈЕЛИЦА: Планирани буџет за 2013. годину је 5.600.000 марака. С обзиром на тешку финансијску ситуацију у којој се налази општина буџет мора бити буџет штедње, да би се покрио дио створених обавеза. Значајна средства планирали смо за одржавање путева у зимском периоду, набавци енергента за градску топлану и подстицај у пољопривреди.
ЖУРНАЛ: ШТА СУ ПО ВАШЕМ МИШЉЕЊУ РАЗВОЈНИ ПОТЕНЦИЈАЛИ СОКОЦА И КОЈЕ ПРОЈЕКТЕ МИСЛИТЕ ПРИОРИТЕТНО РЕАЛИЗОВАТИ ДА БИ СЕ СМАЊИЛА НЕЗАПОСЛЕНОСТ, АЛИ И ПОБОЉШАО МАТЕРИЈАЛНИ СТАТУС ГРАЂАНА ОПШТИНЕ?
БЈЕЛИЦА: Након преузимања дужности начелника општине Соколац, која ми је повјерена на протеклим локалним изборима, поставио сам себи за циљ да предизборни програм примјеним и реализујем, да остварим од њега све што је могуће у овим околностина и да тиме испуним очекивања и жеље свих грађана. Први корак ка томе је да своје идеје и програмске циљеве уградим у званичан, детаљно разрађен документ, који ће бити основа за будући рад, као и обавеза за све актере локалне власти да одговорним радом и конкретним резултатима оправдају повјерење које нам је указано и постигну напредак у нашој средини.
Желим да будемо ефикасна и одговорна локална управа у којој ће грађани активно учествовати и то учешће доживљавати као своје право и обавезу да утичу на развој и побољшање услова свог живота. Зато сам без одлагања започео рад на изради новог Стратешког плана развоја општине Соколац, или боље речено,на измјенама и допунама претходног стратешког документа који је усвојила општинска власт у протходном мандату.
Оформио сам сопствени тим који ће радити на развоју, развојним програмима и активностима везаним за њихово спровођење. Нема сумње да се наша будућа слика тј. визија развоја општине не разликује битно од оне дефинисане у претходном документу. Разлика је у нашој концепцији, методолошком приступу, квалитетним кадровским рјешењима, избору праваца развоја и инструмената управљања локалном управом, одговорном приступу при рјешавању девијантних појава у локалној заједници, одлучности, истрајности и сл.
Мишљења сам да је остварење зацртане визије развоја општине могуће само на основу дугорочнијих планова развоја. Наша локална заједница, која се, благо речено , налази у незавидној ситуацији, не може доживјети потпуни препород за неки период од 2-3 године. Протекли период нам је доказао да некоординисане и непланске акције, које нису синхронизоване или су у колизији са стратешким опредјељењима виших нивоа, уз неспровођење сопствених одлука, нису гарант да програми или пројекти локалне заједнице служе сврси развоја. Такав приступ планирања будућности нема искрене намјере, већ служи искључиво у маркетиншке сврхе.
Намјеравамо да у наредном периоду урадимо оно што је реално могуће у овим условима, са овим ресурсима и са својим великим и одговорним радом. Планирамо да употријебимо и организујемо све расположиве и потенцијалне капацитете и ресурсе у сврху развоја да би у наредном периоду остварили видан напредак и да би грађанима вратили вјеру да су позитивне промјене могуће.
Са том концепцијом смо приступили изради плана развоја за временски оквир 2013 – 2020. година, за који сматрамо да је сасвим разуман временски рок за реализацију планираних, и за наше услове, амбициозних циљева. Након детаљног утврђивања и анализе тренутног стања на подручју општине, утврдићемо развојне потребе општине, поставићемо оквир и правце развоја привреде, те усмјерити предузетнике и остале субјекте према даљим активностима и улагањима.
СТРАТЕГИЈА ЗА БОЉИ ЖИВОТ
Наша Стратегија укључује модернизацију локалне управе, јачање предузећа и предузетништва, развој пољопривреде, активности развоја на бази заштите природне средине и стварање праведнијег и бољег економско – социјалног амбијента као предуслова за бољи живот грађана. Свјесни смо да сам документ неће ријешити постојеће нагомилане проблеме и знамо тежину свих изазова с којима се суочавамо. Схватамо овај задатак као своју мисију да учинимо све што је у нашој моћи у правцу ефикасног коришћења националних и локалних ресурса, да би остварили напредак који ће бити привлачан како за улагаче и јавне инвестиције, тако и за средстава из фондова Европске уније.
При дефинисању праваца стратешког планирања водили смо рачуна о главним природним ресурсима општине, законским надлежностима, ограничењима и нашим снагама. Општина Соколац ће своје дјеловање усмјерити на подршку привреди, еколошке пројекте и развој инфраструктуре првенствено кроз ослањање на властите снаге, а успут тражећи подршку на нивоима Републике Српске, БиХ и међународних организација.
Сва улагања у привредни и друштвени развој општине, било из властитих извора, државних извора, ЕУ фондова, или из других извора, биће уз помоћ ове Стратегије усмјерена на пројекте који су развојно оријентисани, мјерљиви и којима се постижу задати развојни циљеви. При изради и реализацији Стратегије користићемо искуства из развојних процеса успјешних локалних заједница у окружењу, савремена научна сазнања, користити искуства из привредне праксе, водити рачуна о повезаности с кључним развојним смјерницама из различитих стратегија на нивоу Републике Српске и БиХ, као и о програмима и смјерницама ЕУ.
Реализацијом Стратегије желимо да простор општине Соколац учинимо друштвено и привредно пожељним, да би најкасније 2020. године остварили идеал који је описан Визијом развоја. Стога позивам све привреднике, институције, организације цивилног друштва и све остале заинтересоване, да се ангажују за спровођење стратешких циљева и да тиме допринесу успјеху овог документа и развоју наше општине .
ЖУРНАЛ: ДА ЛИ ИМА ВИШКА ЗАПОСЛЕНИХ У ОПШТИНИ И ДА ЛИ НАМЈЕРАВАТЕ ДАТИ ОТКАЗЕ ОНИМА КОЈЕ СМАТРАТЕ ВИШКОМ?
БЈЕЛИЦА: Сигурно да има вишка запослених у општини. Претходна власт запослила је преко 20 приправника и волонтера пред саме изборе. На улицу нећу никога послати. Тражићу алтернативна рјешења за вишак радне снаге.
ЖУРНАЛ: НЕДАВНО СТЕ ИМАЛИ САСТАНАК СА ДРВОПРЕРАЂИВАЧИМА СА ПОДРУЧЈА САРАЈЕВСКО-РОМАНИЈСКЕ РЕГИЈЕ КОЈИ ТВРДЕ ДА СУ У НЕРАВНОПРАВНОМ ПОЛОЖАЈУ У ОДНОСУ НА ОСТАЛА ПРЕДУЗЕЋА У ОБЛАСТИ ДРВНЕ ИНДУСТРИЈЕ У РС, ЈЕР КУПУЈУ БАЛВАНЕ ПО ВИШОЈ ЦИЈЕНИ, ЧИМЕ ЈЕ УГРОЖЕН ЊИХОВ ДАЉИ РАД. ИАКО ЈЕ ТО ПИТАЊЕ У НАДЛЕЖНОСТИ ВЛАДЕ РС, ДА ЛИ МОЖЕТЕ И НА КОЈИ НАЧИН МОЖЕТЕ ДА ПОМОГНЕТЕ ТИМ ЉУДИМА?
БЈЕЛИЦА: Од Владе Републике Српске тражим разумијевање и позитивна рјешења у вези са стањем у сектору дрвне индустрије на подручју општине.
Влада треба да предузме мјере у циљу изједначавања услова набавке трупаца четинара у Републици Српској. Наиме, у Шумском газдинству „Романија“ Соколац и још свега два газдинства у Јавном предузећу шумарства „Шуме Републике Српске“ постоје централна стоваришта, па због додатних трошкова превоза овдашњи дрвопрерађивачи плаћају обловину скупље за 12 марака по кубику.
Нелојална конкуренција имала је за посљедицу отпуштање преко 350 радника у посљедњих неколико година. Тражи се да се обуставе све евентуалне иницијативе у вези са измјештањем сједишта ЈПШ „Шуме Републике Српске“ из Сокоца, те да се званично обавијети Скупштина општине Соколац уколико се у том правцу не воде никакве активности, како овакве информације не би узнемиравале грађане општине Соколац.
Влада РС такође треба да обустави све активности у вези са измјенама и допунама Закона о шумама у дијелу којим се регулише висина накнаде локалним заједницама, односно да не дође до смањења те накнаде.