Обиљежавање Дана Манастира Светог великомученика Георгија на Равној Романији код Сокоца, као и манифестација „Госпојинске вечери културе“ под називом „Теби, горо Романијо“ почеће у петак, 10. августа.
Обиљежавање Дана Манастира почеће вечерњим богослужењем од 19.00 часова, а у оквиру дводневне манифестације планиран је низ духовних, световних и културних садржаја.
У суботу, 11. августа, у 9.00 часова Свету архијерејску литургију у манастиру ће служити Његово високопреосвештенство митополит дабробосански Хризостом.
Митрополит Хризостом ће служити и парастос за све погинуле српске јунаке од Косовског боја до данас, након чега ће услиједити литија око манастира, а потом и бесједа представника Српске православне цркве.
Световни дио манифестације „Теби, горо Романијо“ почеће обраћањем начелника општине Соколац Милована Бјелице, након чега ће услиједити културно-забавани програм.
Ирена Шућур, директор соколачке Установе за културу „Перо Косорић“, рекла је да у културном дијелу програма учествују пјесници, етно-групе, удружења која промовишу народне рукотворине и традиционална јела гласиначко-романијског краја.
У порти Манастира Светог великомученика Георгија биће одржани „Дани романијског меда и љекобиља“ и „Дан купусијаде“ са гостима из Мрчајеваца у Србији који ће кувати национални свадбарски купус.
Организатор 21. „Госпојинских вечери културе“ под називом „Теби, горо Романијо“ је Установа за културу „Перо Косорић“, а покровитељи општина Соколац и град Источно Сарајево.
Црква Светог великомученика Георгија освештана је 2002. године, а 2005. проглашена манастиром у народу познатом као „Романијска Соколица“.
На унутрашњим зидовима храма уписано је 4.000 имена бораца сарајевско-романијске регије, који су погинулих у протеклом одбрамбено-отаџбинском рату.