Начелник општине Соколац Милован Бјелица другу годину заредом био је домаћин славе Пећке патријаршије Св. Арсенија Сремца. Свету архијерејску литургију служио је Његово преосвештенство владика буеносајрески и јужноамерички Кирило, уз саслужење монаштва Рашко–призренске епархије предвођеног игуманом Манастира Високи Дечани архимандритом Савом Јањићем. Осму годину у низу општине из Републике Српске домаћини су ове славе, захваљујући координацији и ангажованости Милорада Арлова директора Одбора за помоћ Косову и Метохији из Републике Српске.
У слову које је након литургије одржао за вјернике из свих крајева српства, Владика Кирило је честитао славу игуманији Пећке патријаршије мати Харитини и куму славе господину Бјелици, те подсјетио на поруке са недавно одржаног Светог архијерејског сабора Српске православне цркве, на коме је поновљено да је Црква против независности Косова и Метохије али и његове подјеле.
“Косово и Метохија је наша вјековна рана, није то проблем од јуче, али у нашем времену ова рана је наново повријеђена па смо са пажњом и стрепњом заокупљени Косметом. Сви смо ми заинтересовани да се овај проблем ријеши праведно за све, не само за наш народ, већ за све људе који живе на овим просторима. Ми смо против подјеле јер би ван наших православнх држава остала и Пећка патријаршија, престоница наше цркве, али и бројне друге светиње, од Дечана и Призрена до Грачанце. Како то дивно каже пјесма, “Грачанице кад бар не би била од камена, кад би се могла на небеса вазнети”, али, она је од камена и она остаје ту, да нас подсјећа да морамо и ми остати и претрпјети све недаће на нашој светој земљи.” поручио је епископ Кирил.
Своје духовно и културно саборовање о Видовдану, Романијци су назвали “Видовдански дани – Романијско Косово”, баш као што је Црква Св. Пророка Илије у Сокоцу поставши саборни храм, постала Романијска Лазарица, као својеврсан мост, на пола пута између Далматинског Косова и Косова и Метохије. Зато није чудо што су Соколац и његов први човјек и ове године домаћини славе Пећке патријаршије. Ову духовну везу и јединственост народа из разних српских области, подцртао је и начелник општине Соколац Милован Бјелица поздравивши госте у конаку Патријаршије.
“Велика је част, бити домаћин славе овдје у Пећи, трону српских патријарха, изворишту наше духовне, али и државне самобитности и самосвјести. Снажне и нераскидиве су духовне везе свих Срба са Косметом, то сваки човјек дубоко у себи прво осјећа, па тек онда зна. Све оно што нас чини људима, културним бићима и припадницима српског народа, своје утемељење налази и црпи одавде. Као начелник општине Соколац захваљујем се у име грађана које представљам, захваљујем се у име моје породице и у своје лично име, што сте ме удостојили да будем овдје са вама у овој улози и да вам се овако обратим.
Морам да вас подсјетим на бројне како симболичке тако и животне везе нас са Романије са народом Космета и Косметом уопште. Ми смо братска општина са српском општином Гораждевац-Пећ, код нас на Равној Романији имамо манастир Соколицу као што и у Звечану подно планине Соколице имамо истоимени манастир. О везама духовним многи од вас овдје присуних и те како су позванији да говоре, оно што ћу ипак рећи је, да Романијско Косово, сваким даном гради своју “Метохију”, градећи и обнављајући цркве, те успостваљајући манастире. Страдања имамо косовског, а једно такво оличено је у војничком гробљу “Мали Зејтилник”. Градећи светиње, а на Романији се тренутно гради седам нових цркава, угледајући се на нашу Метохију, биваће и бројније и љепше, и имаћемо и романијску метохију, јер се Косово и Метохија нигдје не могу раздвајати.” – рекао је Бјелица.
Игуманији Пећке патријаршије мати Харитини Бјелица је поклонио икону Светог Јована Крститеља који је његова крсна слава, те крст и монографију Соколац – срце Романије, која ће се од сада налазити и у библиотеци Пећке патријаршије. Монографије са посветама, поклонио је и епископу Кирилу, који је рекао да су му сада дали срце Романије и да већи поклон не може да се добије, али и архимандриту Сави, игуману манастира Високи Дечани, оцу Михаилу старјешини манастира Св. Архангели код Призрена као и свештеницима из Новог Сада и Никшића, обухватиши тако сав српски простор.
Владика Кирил се током славског ручка кратко обратио и поздравио госте, а потом замолио да се чује и глас царског Призрена, позвавши оца Михаила старјешину манастира Св. Архангела код Призрена да каже пар ријечи гостима у Патријаршији.
“Преосвећени владико драга браћо сестре, нисам имао времена да се припремим, нисам очекивао да ћу вам данас нешто говорити, али по благослову има да се говори кад треба да се говори. Велики је благослов и радост сваки пут када се дође у Пећку патријаршију, јер је Патријаршија са своје четири цркве бисер руговске клисуре, бисер Пећи, Метохије, Косова, а онда онда и редом свих нас Срба и свих наших крајева. Данас је Пећка патријаршија окупила Србе из свих крајева или како то владика рече од Буенос Ајреса до Шангаја докле су дошли дијелови мошти светог Арсенија Сремца. – поручио је отац Михаил.
Млади богослови су након ручка гостима отпјевали пар пјесама дајући слави један свечан тон и радост због саборности, а све у славу утемљивача Пећке патријаршије Светог Арсенија Сремца.