Пројекат „зелене трансверзале“, настао 80-их година 20. вијека, који би подразумијевао да се створи непрекинут појас насељен муслиманским становништвом од Цазина до Истанбула, још није заборављен, а могао би угрозити готово све балканске земље и пореметити безбједност региона, упозоравају експерти за питања безбједности.
Милан Мијалковски, стручњак за безбједност, за београдску Политику појашњава да овај исламистички пројекат предвиђа да се у првој фази поврати све оно што је било исламско, односно докле је владала Турска у БиХ.
Он је оцијенио да је за реализацију „зелене трансверзале“ пресудан спољни утицај, прије свега из правца САД и Велике Британије и додао да исламисти на Балкану никада не би имали такав захват без подршке англосаксонских снага.
– Парадокс је то што управо највеће западнохришћанске државе директно подржавају исламистичке тенденције на Балкану – рекао је Мијалковски.
Он сматра да су Албанци само дио приче о „зеленој трансферзали“ и додаје да је код исламиста нагласак на вјери, а не на нацији, па је овдје у првом плану нека врста исламистичког калифата који би био пријетња цијелом свијету.
– Безбједносне службе контролишу те исламисте, али организованост терориста на Балкану и искуство које су стекли овдје, а посебно у `Исламској држави` представља пријетњу. У случају да неко од вођа донесе одлуку врло брзо могу да изведу терористички напад – упозорио је Мијалковски.
Историчар Немања Старовић каже да је, за разлику од своје прве итерације, када је албанска национална идентитетска компонента била тек пратећи елемент шире османске стратегије, а неријетко чак и њој супростављена, у новом појавном облику „Велика Албанија“ постала носећи стуб концепта „зелена трансверзала“.
– Најбољи доказ за то је можда дјеловање Сулејмана Угљанина који је у посљедњих неколико година здушно прихватио великоалбанске идеје. Како Рашка област или Санџак спаја етничке просторе Албанаца и Бошњака уједно потенцијално раздвајајући Србију од Црне Горе, њен значај је апсолутно виталан за све који сањају `зелену трансверзалу` – закључио је он.
Стручњак за безбједност Џевад Галијашевић каже да су клинови на путу реализације идеје „зелене трансверзале“ сјевер Косова и Метохије, који је православан, али и Република Српска са својим границама и великим процентом српског становништва који живи на тој линији.
Галијашевић је указао да се на простору БиХ у рату показао невиђен примјер сарадње три сукобљене исламске империје – Ирана, Саудијске Арабије и Турске, па тако ни данас не постоји видљив политички сукоб око БиХ између те три државе.
„Све три империје би вољеле да БиХ исламским коридором изађе на море и да они преко њега остварују утицај, ма која од њих доминирала“, рекао је Галијашевић.
Научни савјетник у Институту за политичке студије у Београду Радослав Гаћиновић оцијенио је да се Србија и српски народ посебно суочавају са притисцима оних који подржавају пројекат „зелена трансверзала“, будући да Сјеверна Македонија није „никакав тврд орах“ на правцу од Цазина и сјеверозападне БиХ до Истанбула.
– Са аспекта безбједности опасан је повратак Турске на Балкан. Свједоци смо кроз историју да никада двије земље нису помогле Србији – Турска и Велика Британија – рекао је Гаћиновић и подсјетио да је Лондон пред Савјет безбједности УН изнио приједлог резолуције у којој се тврди да је у Сребреници почињен геноцид.