ВАСКРС – Симбол породичне радости и слављења новог живота (ВИДЕО)

Захваљујемо се Установи за културу ,,Перо Косорић" Соколац и Етно насељу ,,Кум" на помоћи приликом снимања овог прилога.

У хришћанском свијету Васкрс је највећи празник. На овај дан поздрављамо се традиционалним поздравом  “Христос васкрсе!” и “Ваистину васкрсе!”. За овај дан везани су лијепи обичаји у цијелом хришћанству, па и код нас. Најпрепознатљивији обичај је фарбање јаја. Јаје је симбол обнављања природе и живота, а по устаљеној традицији, боје се на Велики петак.

Прво обојено јаје се оставља на страну до идућег Васкрса и зове се “чуваркућа”. Желимо вам да вас чува од сваког зла до наредног празновања.

Рођен 8. маја 1997. године у Источном Сарајеву. Основну и средњу школу завршио на Сокоцу. Дипломирао је 2020. године на Катедри за новинарство Филозофског факултета Универзитета Источно Сарајево, те стекао звање дипломираног новинара.