Овај план оброка помоћи ће вам да регулишете ниво шећера у крви. Оброци би требало да будиу са мало масти и калорија, а богати хранљивим материјама, пре свега из поврћа

Дијета за дијабетичаре не представља компликован или строго рестриктиван начин исхране. Најбоље код оваквих дијета јесте то што оне заправо представљају здрав план уноса намирница који може да послужи као превенција особама које имају ризик од развоја дијабетеса, али и свима који желе да мршаве здраво и на природан начин.

План здраве исхране помоћи ће да контролишете ниво шећера у крви. Исхрана треба да буде богата хранљивим материјама, са мало масти и калорија, заснована углавном на воћу, поврћу и интегралним житарицама. Важно је очувати однос између уноса угљених хидрата, масти и протеина. Од укупног енергетског уноса угљени хидрати треба да чине 50 до 60 одсто, масти 30, а протеини 20 одсто.

Угљени хидрати имају директан утицај на ниво шећера у крви док протеини и масти имају мали утицај или уопште не утичу. Унос константне количине угљених хидрата приликом сваког оброка може да помогне у контроли нивоа глукозе у крви, нарочито код особа које користе оралне лекове или инсулин продуженог дејства.

Дијета за дијабетичаре по стручним истраживањима може успорити, односно спречити прогресију дијабетеса типа 2. То значи да специјална дијета за дијабетичаре доприноси стагнацији шећерне болести на одређени временски период.

ПРВИ ДАН

Доручак: два парчета домаћег интегралног хлеба, намаз од крем сира и сардине с празилуком, јогурт

Ужина: мандарина

Ручак: пилећи потаж, пилећи батак с пиринчем и мешаним поврћем, парче интегралног хлеба, салата од купуса