Суд БиХ није одредио једномјесечни притвор премијеру ФБиХ Фадилу Новалићу, суспендованом директору Федералне управе цивилне заштите Фахрудину Солаку и власнику фирме Сребрена малина Фикрету Хоџићу.

Сви они иду на слободу уз мјере забране, сазнаје портал Кликс.

Тако је одбијен приједлог Тужилаштва БиХ и у њиховом случају, једнако као и у случају премијера Фадила Новалића.

У Суду БиХ током ноћи је одржано седмосатно рочишта у предмету названом „Фадил Новалић и други“.

Осумњичени су, према наводима Тужилаштва БиХ, користећи ванредну ситуацију због пандемије, припремали план како би прибавили новац за набавку респиратора. Они су план разрадили подјелом улога на начин да би Новалић искористио положај премијера те свој службено-политички утицај како би се средства ставила на располагање Федералној управи цивилне заштите, односно како би се склопио уговор са фирмом „Сребрена малина“.

Новалић је негирао оптужбе које му се стављају на терет казавши „ухапсити свог премијера за мене је државни удар“.

Подсјећамо, главни актери афере „Респиратори“ ухапшени су у сриједу навече након вишесатног испитивања у просторијама Агенције за истраге и заштиту. У послијеподневним сатима у петак предати су у надлежност Тужилаштва БиХ.