Становници кинеског града Вухана поновно су осуђени на боравак у својим домовима, али овог пута разлог су дуготрајне обилне кише које су градске власти натерале да прогласе другу највиши ниво стања приправности, пише „Гардијан“.
Државни медији оптужени су за минимизирање озбиљности поплава које су узроковали пљускови и наглашавање напора радника служби за хитне интервенције. У медијима су тако у први план стављене фотографије војника који спасавају грађане којима је вода неретко досезала и до нивоа струка.
Кинески медији пишу да у Вухану између недеље и понедељка ујутро пало рекордних 426 милиметара кише. Градске власти су у понедељак прогласиле други највиши ниво стања приправности (скала има четири нивоа), а предвиђа се да ће се време у региону идућих дана још и погоршати.
Земља се припрема за још поплава након што је у неким регионима пало кише као што није деценијама. Те су кише довеле до појаве блатних одрона и поплава који су директно погодили више од 20 милона људи и проузроковали најмање 894 милиона долара материјалне штете.
Кинески Државни хидрометеоролошки завод издао је 31-дневно упозорење за пљускове. „Тако нешто се ретко виђало последњих година“, написали су државни медији на друштвеној мрежи Веибо.
Кинеско Министарство управљања у хитним ситуацијама тврди да је најмање 121 особа умрла је или нестала од последица пљускова и поплава, као и да је више од 875.000 људи морало да пронађе алтернативни смештај, преноси „Јутарњи лист“.
Корисници интернета се, међутим, питају зашто се о пљусковима тако мало говори у медијима. „Зашто наши службени медији не говоре ништа о тешким поплавама на југу земље“, написао је један корисник на Веибу. „Тема поплава је попут тетоваже – прекривена је.“
Мингбаи Жиши, независни профил на друштвеним мрежама написао је: „Поплаве које лудују југом неће утихнути, али за разлику од пре, медији не трче да о њима пишу. Јако је тихо.“
Неколико делова провинције Хубеј, чији је Вухан главни град, већ су поплављени. Пљускови у Јингмену довели су до тога да су продавнице и супермаркети били поплављени. Хелен Хаи, 25-годишња житељка округа Чангјанг који се налази источно од Вухана, описала је како јој је било да вози аутомобил по планинским путевима и пролази поред камених и блатних одрона. Брисачи на прозорима уопште нису помагали.
– Било је као да сам слепа, као да возим под водом. Киша је пада од јутра до мрака. Било је јако застрашујуће и осећам се јако необично.
Поплаве су у кинеском граду Тонгрену у провинцији Гуејџоу у центру града направиле водопад, а евакуисано је више од 100.000 становника Чункинга у провинцији Сичуан.
Кинески председник Си Ђинпинг први се пута нацији обратио 29. јуна, након више недеља обилних пљускова и тешких поплава. Си је тада рекао да се у борби против поплава првенствено мора водити рачуна о животима људи.
Стручњаци кажу да се активно ради на смањивању опасности о брана на рекама на југу и југозападу Кине, регионима који су најтеже погођени поплавама.
– То је њихов традиција. Никада не кажу како је дошло до катастрофе и зашто. Већина људи мисли да до поплава долази због неповољних временских прилика, међутим већином их узрокују изливи из резервоара – рекао је кинески хидролог Ванг Веилуо и чест критичар хидроелектране на реци Јангце.
Ванг тврди да су прави губици вероватно већи од оних који су наведени у службеним извештајима и подсећа на то како је Кина управљала епидемијом корона вируса.