Уважени суграђани,
Као одговоран човјек и начелник у служби грађана, желим да вам овим путем одговорим на питања која су у име дијела грађана наше општине поставили моји политички противници на својим интернет страницама.
Сматрам да сви становници наше општине имају право и прилику да бирају и да буду бирани како на локалним тако и на општим изборима. То су демократске тековине које су на нашим просторима заживјеле захваљујући политичкој борби Српске демократске странке.
14. Ниво дубиозе у коју је нашу Општину увело актуелно руководство, на челу са одлазећим начелником, господином Милованом Бјелицом, показује између осталог и заинтересованост младих љекара да се задрже у Сокоцу. Велики број младих доктора, чак и ако се одлуче да заснују радни однос, веома брзо бјежи главом без обзира!!
Нису ријетки дани када у соколачком Дому здравља, због мањка доктора, ординира свега један или два љекара, који са такође дефицитарним средњим медицинским кадром, улажу напоре у збрињавању становништва.
Поред презаузетости послом, здравствени радници нашег Дома здравља су, у 21. вијеку, суочени са проблемом као што је недостатак санитетског возила, због чега се дешава да транспорт у болницу, и најхитнијих случајева, често касни!!
Зашто је тако, најбоље говори однос општинске администрације према чувеном соколачком педијатру, за чију се стручност и име чуло широм региона!!
Данашње питање гласи:
Зашто за протеклих осам година проведених на власти, као први човјек Општине, нисте урадили апсолутно ништа што би младе љекаре мотивисало да остану у Сокоцу, те зашто Дом здравља нема основно средство за рад, као што је адекватно санитетско возило?
О заинтересованости и мотивисаности младих и не само младих љекара, да остану у Сокоцу и у Републици Српској је тешко причати када Влада Српске дозвољава да се у заводима за запошљавање промовишу послови и заводи Њемачке, Аустрије, Словеније итд.
Тешко да ће неко негдје наћи примјер да једна Влада свјесно ради на сопственој депопулацији.
Како ће остати искусни љекари када су услови много бољи чак и у Федерацији БиХ у коју многи и одлазе. Како да млади остану, а да нам медицинско особље буде квалитетно и образовано када се на јавним универзитетима у Српској организују бесплатни курсеви њемачког језика?
Нађите ми још један овакав примјер у свијету.
Зашто Соколац нема медицинску средњу школу када је одмах из Бања Луке по броју медицинских установа? Знају ли то уопште у Министарству просвјете?
Колико специјализација додјељује Министарсво здравља, како се то одређује и колико се води рачуна?
Што се тиче мањка љекара у Дому здравља ,,др Љубомир Ћеранић“, запитајте се уважени суграђани колико је младих љекара прешло из Дома здравља у Завод за форензичку психијатрију.
Зашто ова установа као дио заједничких органа не привлачи кадар, да остаје и да долази, зашто се све своди на лов у мутном, мито и преваре? А онда се баш они сјете, тобож забринути, да је мањак љекара у Дому здравља.
И за крај, да видимо зашто немамо санитетско возило, шта раде надлежна министарства. Шта мислите уважени суграђани зашто нас заобиђоше онда када је Влада Републике Србије донирала санитетска возила?
Можда нисмо важни, а наши животи мање вриједе? Можда због тога што сам ту ја, а ви сте ме подржали, па ни ви нисте вриједни?
Наравно да нисмо сједили скрштених руку и јадиковали због таквог односа према нама.
Урадили смо реконструкцију некадашњег породилишта и прилагодили за потребе Центра за ментално здравље.
Захваљујући донацији Срба из Канаде набавили смо неопходну апаратуру за CBR и лабораторију. Савремен ултразвучни апарат са свим сондама. Стационарни и портабилни дефибрилатор.
Затекли смо 2012. год РТГ апарат у квару, био је ван функције скоро годину дана. Тада је општина платила поправку 21000 КМ.
Набавили смо апарат за серолошко тестирање тј. одређивање антитјела на САРС COV 2 вирус, око 4.500 КМ.
Пројекат побољшања енергетске ефикасности укључује и Дом здравља ,,др Љубомир Ћеранић“, а обухвата замјену столарије, фасада као и комплетна реконструкција котловнице која није у функцији задњих 5 година.
Захваљјући сарадњи са амбасадом Јапана у БиХ, влада ове земље је одобрила средства и Дом здравља “Др Љубомир Ћеранић” добиће два санитетска возила. За ову намјену донирано је 73.478 евра и већ је потписан уговор, а ради се о возилима јапанског произвођача Тојота.
Ово није први пут да Јапан помаже здравство у нашој општини, напротив, та сарадња је дугогодишња. Такође постоји могућност да нам донирају и нови рендген апарат.
Невјероватно звучи да је за десет година више уложила влада Јапана од Владе коју зовемо нашом.