Претјерана конзумација било које хране није добро за здравље, а нека истраживања сугеришу да је претјерана конзумација производа од кромпира повезана с високим крвним притиском. Али, проблем обично представља начин на који обрађујемо и припремамо кромпир.

Наиме, кромпир садржи много витамина и других храњивих твари које су кључне за наше здравље. Ево шест разлога који показују зашто је кромпир добар за наш здравље.

Витамин Ц

Када се спомиње витамин Ц, људима обично на памет падне наранча и други агруми. Но, важан извор витамина Ц је и кромпир. Један кромпир од 150 грама у просјеку садржи око 15 посто дневно препоручене дозе витамина Ц.

Витамин Ц је јако битан за наше здравље јер поспјешује рад имунолошке функције, садржи антиоксидансе, игра кључну улогу у формирању везивних ткива, а важан је и за здравље наших зуба. Недостатак витамина Ц је такођер повезан с испадање зуба.

Витамин Б6

Ова витамин кључан је за рад више од 100 ензима у тијелу, омогућавајући им разградњу бјеланчевина – процес који је кључ за добар рад живаца. То је можда и разлог зашто је витамин Б6 повезан с добрим менталним здрављем.

Један кромпир садржи око четвртине дневно препоручене дозе овог витамина.

Калиј

Калиј је важан за регулацију електричне сигнализације у мишићима и живцима. Управо стога превисоке или прениске количине калија у тијелу могу зауставити рад срца.

Печени и пржени кромпир садржи високе разине калија, и то око трећину дневно препорученог уноса калија. Но, особе које имају неку болест бубрега требали би припазити на унос кромпира. Наиме, ако бубрези не раде исправно, то може онемогућити способност избацивања вишка калија из тијела.

Колин

Колин је спој који се веже за масноћу да би створио фосфолипиде, грађевне елементе станичних зидова. Од виталне је важности уносити довољно колина јер је то неопходно за здрав мозак, живце и мишиће. Кромпир, соја и месо садрже највеће количине колина.

Добар је пробаву

Кување и хлађење кромпира прије него што га поједете омогућује стварање отпорног скроба. Овај здрави скроб помаже нашем тијелу на много начина, а дјелује и као пробиотик који је важан за здрав микробиом цријева. Иако је хладни кухани кромпир због тога теже пробавити, при томе се стварају и масне киселине које су изузето добре за здравље пробавног сустава.

Осим тога, ове масне киселине помажу и у раду метаболизма јер смањују разину шећера у крви. Све то чини кухани кромпир нискокалоричном, храњивом и заситном храном.

Не садржи глутен

Кромпир је такођер природно без глутена, па је изврсна опција за људе с целијакијом или оне који требају избјегавати глутен. Исто вриједи и за слатки кромпир који садржи нешто више калорија и угљених хидрата.