Соја је најпопуларнија алтернатива месу јер је као и оно изузетно богата протеинима, а неупоредиво је здравија. Ова једногодишња биљка у свакој махуни има два до пет зрна жуте или свијетлобраон нијансе. Осим протеина и целулозе, садржи и драгоцјене амино-киселине, угљене-хидрате као и минерале фосфор, магнезијум, калцијум, гвожђе и витамине А, Е, и Б комплекса.
Посебно је корисна у исхрани дијабетичара, али и здравих особа, јер превентивно дјелује код болести јетре, повишеног крвног притиска, закрчења крвних судова, снижавања холестерола, рака дојке, простате и дебелог цријева. Позитивно утиче на кости иако не садржи много калцијума; истраживања су показала да захваљујући изофлавонима смањује ризик од остеопорозе. Такође, соја ублажава симптоме менопаузе, а епидемиолози су доказали да азијске жене мање пате од валунга и ноћног знојења управо због честог конзумирања соје.
Око 0,5 процената свјетске популације је алергично на соју, а то су углавном особе које су алергичне и на кикирики, грашак, пшеницу и раж. Препоука је да се конзумира у умјереним количинама (2-3 пута недјељно) будући да прекомјерна количина умањује способност организма да апсорбује минерале.
Чоколадни сојини колачићи
За 4 особе потребно је:
– 250 г куваних сојиних љуспица,
– 100 г путера,
– 200 г жутог шећера,
– 2 јаја,
– 300 г чоколадног корнфлекса,
– кашика ванилин шећера,
– 1/4 кашичице соли,
– кашика брашна
– кашичица соде бикарбоне.
Укључите рерну на 180 степени да се грије. У међувремену у посуду, средње величине помијешајте брашно, соду бикарбону, чоколадни корнфлекс, сојине љуспице и со. У већу посудзу за мућење сипајте жути и ванилин шећер, истопљени путер и мутите миксером док не добијете пјену, а затим додајте јаја и поново мутите док не добијете фини крем. У њега полако умијешајте смјесу из мање посуде са сојом и корнфлексом. Обликујте у округле колачиће, поредајте на папир за печење и пеците 8–10 минута, односно док колачићи не добију браонкасту нијансу.