У организацији Народне библиотеке Соколац, синоћ је промовисана књига под називом „Нова балканизација српских земаља“ генерала у пензији, нашег суграђанина доктора Винка Пандуревића.
Према његовим ријечима порука српском народу у Босни и Херцеговини гласи Република Српска изнад свега и заувијек.
– Након претходне „Нови хладни рат и Србија“ уследила је ова књига, јер процеси који се дешавају последњих година на простору Баклана заслужују такав епитет. Срби и даље постају објекат, а не субјекат политике на овим просторима. Ми се боримо за оно што је наше, да то сачувамо, да опстанемо, међутим укључују се неки фактори који у оквиру српског народа налазе неке снаге које могу ићи на руку онима који желе по сваку цену да Република Српска буде сведена на одређене регије. Морамо посматрати судбину Републике Српске – рекао је Пандуревић и додао да није охрабрен како ће се развијати ситуација у БиХ.
– Улазимо у мултиполарни свет, тако да Кина и Русија имају све већу улогу док се американци полако повлаче и ми требамо да видимо прилику у томе, не да нанесемо штету него да створимо колико толико хармонично стање у БиХ. Представници сва три народа, морају наћи решење без обзира на утицај странаца, оставити превагу коју чини запад и избалансирати властите међусобне односе- закључује аутор књиге.
Све док се српско-национално питање у оквирима једног јасног државног и државотворног оквира не ријеши, процеси који су дуги већ неколико вијекова неће се завршити – рекао је протојереј ставрофор, Дарко Ђого, професор Богословског факултета Свети Василије Осторшки у Фочи и Филозофског факултета Унверзитета у Источном Сарајеву.
– Једна од поука књиге гласи да не требамо одустати од онога што јесте наша обавеза и одговорност. Јасна артикулација наших националних интереса који су усмјерени ка томе да Срби гдје год да живе и у ком наметнутом политичком и геополитичком оквиру, представљају једну цјелину и у том смислу судбина српског народа је једно заједничко отворено питање које се мора ријешити- навео је Ђого.
Пуковник професор Милоје Пршић који је својевремено био је начелник Архива Оружаних снага СФРЈ, као и начелник Војно-историјског института и генерални секретар Међународне комисије за упоредну војну историју, али и уредник Међународне библиографије са војном тематиком с правом је говорио о књизи. Према његовим ријечима тамо гдје је народ јединствен он је несаломив. Она одговара на ратове кроз историју, на актуелна збивања у БиХ, на збивања на Косову и Метохији, отвара видике на једном мјесту.
Рецензенти књиге „Нова балканизација српских земаља“ су адмирал у пензији Бошко Антић из Београда и Радован Томановић, генерал у пензији.
„Нова балканизација српских земаља“ коју је објавила издавачка кућа „Свет књиге“ из Београда је једанаеста књига генерала у пензији Винка Пандуревића.