У мјесној заједници Баре данас је служен парастос, одата почаст и положени вијенци на спомен – обиљежје на којем су уписана тридесет три погинула борца и пет цивилних жртава из протеклог одбрабмено – отаџбинског рата. Ово свето мјесто представља успомену на све људе који су дали своје животе на бранику домовине.
Предсједник Одбора борачких организација Сарајевско – романијске регије Жељко Лалић подсјетио је да се обиљежавање сјећања на страдале у Барама одржава од 2018. године, те да су спомен – обиљежје изградили мјештани овог села уз финансијску подршку општине Соколац и Града Источно Сарајево.
– Наш циљ је да у свим мјесним заједницама саградимо по једно спомен – обиљежје и у већини мјесних одбора је саграђен споменик. Сваке године се окупимо овдје да се помолимо за душе наших сабораца, да их се сјећамо, не заборавимо и волио бих да је данас више људи присутно, али није то само проблем овдје већ и у другим срединама. На овом споменику уписана су тридесет три погинула борца рођена у неколико села мјесне заједнице Баре, који су животе изгубили бранећи своју вјеру, праг и достојанство на ратиштима широм Републике Српске, као и имена пет цивилних жртава протеклог рата. Скоро све вријеме, Баре су биле на самој линији разграничења, успјели су сачувати овај простор и непријатељи никада нису ушли на српску територију, као што је то био случај у другим мјестима, када су почињена стравична убиства над цивилним становништвом, међу којима су жене и дјеца – нагласио је Лалић.
Предсједник мјесног Одбора Борачке организације Баре Млађен Милинковић, борац прве категорије и ратни војни инвалид није крио незадовољство што данашњем обиљежавању није присуствовао већи број људи, првенствено чланова погинулих бораца, чија имена се налазе на овом споменику.
– Већ је познато да се окупљамо друге суботе у мјесецу јуну, међутим сваке године присуствује све мањи број људи. Једно вријеме смо позивали породице али смо престали јер би се ријетко ко појављивао на овом обиљежавању. Наступила су нека тешка времена, поготово за борачку популацију и ја сам лично све разочаренији у Борачку организацију. Много значи што имамо један овакав споменик у нашем мјесту, јер сам познавао све ове људе и када прођем поред, сјетим се тог заједничког живота. Иначе, тежак нам је живот, лоши путеви, удаљено село, али ако и ми напустимо, неће нико остати и питање је како ће бити за пар година, ко ће ово одржавати и да ли ће ико бити овдје – закључио је Милинковић.
Предсједник Одбора породица погинулих и несталих бораца општине Соколац Марко Јовановић констатовао је да је овај споменик свједочење једног времена у којем је народ овог краја дао све од себе, да би данас Република Српска постојала.
– Нажалост, били су то већином млади људи, који су дали своје животе за боље сутра. Требало би да се обрати више пажње на породице погинулих бораца, нарочито на запошљавање и стамбено збрињавање њихових чланова. Када је у питању стамбено збрињавање може се рећи да наша општина стварно о томе води рачуна и да су скоро све категорије бораца погинулих и несталих збринуте, што треба похвалити. Из дана у дан све нас је мање, али сматрам да ће овај споменик бити подсјетник млађим генерацијама, да знају како се дошло до Републике Српске – додао је Јовановић.
Споменик у Барама освјештан је 04. августа 2018. године. На нама је да чувамо успомену на све погинуле борце, јер је то светиња која се не смије заборавити.