На Палама је данас одржана радионица за незапослена лица са евиденције Завода за запошљавање с циљем промоције обука за дефицитарна занимања које ће им омогућити да стекну одређене квалификације и постану конкурентни на тржишту рада.

Радионица је одржана у Средњошколском центру „Пале“ у оквиру пројекта „Локалним партнерством до запошљавања на Палама“.

Представник Средњошколског центра „Пале“ и члан Локалног партнерства до запошљавања Недељко Газивода рекао је новинарима да је циљ пројекта да допринесе побољшању запошљавања у локалним заједницама и унаприједи вјештине и прилике за незапослене у неповољном положају на тржишту рада.

Он је навео да имају полазнике за занимања пластенички произвођач и пчелар, електричар-електроинсталатер, бравар-заваривач, инсталатер гријне и расхладне опреме, рецепционер.

„Понуђена су и занимања керамичар и дрвополагач и подополагач, али немамо довољан број кандидата“, рекао је Газивода.

Он је додао да су пријаве отворене до сриједе, 12. априла, за незапослена лица из општина у саставу града Источно Сарајево, као и из Рогатице, Хан Пијеска и Власенице.

Према његовим ријечима, стручна теоријска настава која обухвата 20 одсто програма почела је у Средњошколском центру „Пале“ јер је школа партнер у пројекту, док ће се практична настава која чини 80 одсто одвијати код послодавца-партнера у пројекту.

Газивода наводи да ће полазници након обуке, од више од 200 часова, добити сертификат о оспособљености за одређену врсту занимања.

Дипломирани инжењер електротехнике Марко Коњоград, који ће одржати 60 часова теоријске наставе за пет полазника из струке електричар и електроинсталатер, сматра да је програм добар јер ће омогућити лицима преквалификацију ради бољег запослења.

Он каже да ће полазници имати тест као провјеру знања, док ће практични дио одрадити код послодавца „ВС лајт“.

Професор економске групе предмета у Средњошколском центру „Пале“ Рада Томчић, која учествује у дијелу обуке за рецепционера, указала је на проблем недостатка радне снаге у области угоститељства и туризма – конобара, кувара, али и рецепционера, што је овај пројекат препознао.

„Недостају рецепционери, а наша струка учествује у дијелу оспособљавања четири пријављена рецепционера. Обука ће трајати 60 часова, а практична настава ће се изводити на рецепцији у хотелу `Термаг` на Јахорини који је партнер у пројекту“, рекла је Томчићева и додала да се очекује још кандидата, јер је ово добра прилика да у кратком року стекну одговарајући сертифат који ће им омогућити лакше запошљавање.

Драган Бајатовић из Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске рекао је да Министарство учествује у наставном програму за обуку осам полазника из пластеничке производње и три пчелара.

Он је додао да ће Канцеларија Подручне јединице Соколац вршити обуку за полазнике који ће послије добити сертификате и подршку у виду професионалног пластеника и потребне опреме за пчеларе.

Носилац пројекта „Локалним партнерством до запошљавања на Палама“ је општина Пале, а партнери су паљански Биро Завода за запошљавање Републике Српске – Филијала Источно Сарајево, Средњошколски центар „Пале“, Удружење „Сунце“ и послодавци „Гријање инвест“, „ВС лајт“, Дом за старије „Натура“, текстилно предузеће „Мраз“, хотел „Термаг“ Јахорина, предузећа „Милкус“, „Станишић“ и „Грађење“, ауто-лимарско-лакирерска радња „Глуховић“, „Ентеријери Перић“ и пекара „Клас“.

Локално партнерство за запошљавање Пале је једно од 20 партнерстава успостављених у БиХ у оквиру пројекта „Подршка ЕУ локалним партнерствима за запошљавање – фаза два“ /ЛЕП два/ коју ЕУ финансира са четири милиона евра, а спроводи Међународна организација рада.