Срби ће 9. јануара прославити Светог Стефана и обиљежити 32 године од рођења Републике Српске, уз истицање да само желе мир и поштовање сопствених права у оквиру Дејтонског споразума, који је 1995. године окончао крвопролиће у БиХ, објавила је Руска газета.

У тексту се подсјећа да је предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио да је 9. јануар истински и исконски дан који су Срби у овом региону одредили.

– Одрећи се тог дана, једнако је одрећи се себе, своје историје, погазити све, прихватити да сте спремни да слушате диктат муслимана и странаца и на тај начин мијењате свој карактер и национално обиљежје, а то није могуће – рекао је Додик.

У тексту се напомиње да су на обиљежавање Дана Републике у Бањалуку позвани многи лидери Балкана, али да нису сви од њих спремни да покажу националну самосвијест и да се успротиве западним менторима.

Тако је, пише руски лист, предсједник Црне Горе Јаков Милатовић већ саопштио да не жели да присуствује свечаности поводом Дана Републике Српске, правдајући то „подршком интегритету БиХ“.

Лидер Покрета социјалиста Србије Александар Вулин је, према наводима листа, указао на то да црногорски предсједник има право да се више радује евроатлантским интеграцијама, него српским.

Вулин је навео да је „велика Албанија“ будућност за оне који српски свијет сматрају пријетњом.

Руски доктор политичких наука Јелена Пономарјова оцијенила је да је сценарио албанизације Балкана усмјерен на „коначно рјешење српског питања“, те минимализацију и нестанак културно-хуманитарног, економског, енергетског и политичког присуства Русије у овом региону.

– Око језгра албанског сегмента, односно границе савремене Албаније и Косова, дешава се постепено ширење зоне његовог утицаја и контроле – истакла је Пономарјова, која је предсједник Међународног института за развој научне сарадње и професор катедре за упоредну политологију на Московском државном институту међународних односа при Министарству иностраних послова Русије.

Говорећи о перспективи албанизације Балкана, она је за овај лист рекла да је овај сценарио уско повезан са структурама транснационалног организованог криминала, прије свега нарко-мафијом.

Према њеним ријечима, узимајући у обзир непосредну подршку албанског сепаратизма од англосаксонског блока, почевши од Првог свјетског рата, сценарио ће се реализовати уз помоћ САД, Велике Британије и низа чланица НАТО-а.

Његова реализација је могућа у двије варијанте, каже Пономарјова и истиче да је прва стварање „велике Албаније“, територије за коју се претпоставља да ће бити укључена у паналбанску федеративну државу.

Ту федеративну државу „велику Албанију“ чинили би Албанија, Косово, западна Македонија /Република Илирида/, југоисточна Црна Гора /Малесија/, сјеверозападна Грчка /Ћамерија/.

Друга варијанта, указује Пономарјова, подразумијева обједињавање албанских територија преко асоцијације исламских области, која треба да постане мост између Блиског истока, Турске и Санџака.

– Овај пројекат је фактички дио шире стратегије `Ал каиде`, терористичке организације – додала је Пономарјова.

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име