Фото: Зоран Шапоњић

Ситуација са набавком лијекова у здравственим установама на сјеверу Косова и Метохије, посебно за најтеже пацијенте, драматична је због опструкцији приштинских власти на административним прелазима, упозорио је шеф одсјека за дијагностику кардиоваскуларног одјељења Клиничко-болничког центра Косовска Митровица Небојша Србљак.

Србљак је истакао да је проблем велики и да љекари са сјевера Косова и Метохије већ мјесецима не успијевају да га ријеше.

Он је навео да Министарство здравља Србије редовно шаље лијекове и медицински материјал према потребама српских здравствених установа, али они не стижу до одредишта јер се приштинска администрација позива на своје царинске прописе о увозу лијекова, иако се они заправо не увозе, већ само дистрибуирају у оквиру здравственог система Србије.

– Имали смо прије неколико мјесеци проблем набавке кисеоника за операционе сале, који је ријешен тек послије писања у медијима и реакције међународне заједнице – рекао је Србљак.

Он је нагласио да косовска царина нема ниједан једини аргумент да спријечи лијекове да дођу до здравствених установа на сјеверу Косова и Метохије.

– Немамо контакт ни са једним добављачем лекова, већ их, као део система, добијамо од Министарства здравља Србије. У обавези смо да лечимо све пацијенте који припадају Републичком фонду здравственог осигурања, а међу њима има много Албанаца са српским документима који користе наше услуге. Покушали смо више пута да контактирамо приштинску администрацијом у вези са овим проблемом, али они се, једноставно, праве луди – рекао је Србљак.

Он је оцијенио да ова опструкција рада здравствених установа на Косову и Метохији који су у здравственом систему Србије, међу којима је Клиничко болнички центар Приштина са сједиштем у Грачаници, никако није случајна.

– То је нама, који овдје живимо, сасвим јасно, али начин да се проблем ријеши мора да се пронађе, јер људи умиру – рекао је Србљак за Јуроњуз.

Лијекова неопходних за болничко лијечење у Сјеверној Митровици има, али само у појединим приватним апотекама, док неки замјенски медикаменти постоје и у апотекама које држе Албанци.

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име