Штампач под називом Factory of the Future 1.0 (ФоФ 1.0), направљен на Универзитету у Мејну, САД, може да „одштампа“ објекте дужине 29, ширине 10 и висине 5,5 метара.

Веома је брз, па тако може да направи материјал тежине 227 кг за сат времена. Такође, може динамички да мијења технике штампања како би се прилагодио различитим аспектима комплексних послова.

Већина онога што штампач направи може се рециклирати, тако да се у суштини његови производи могу „уништити“ и поново направити. То је због чињенице да се приоритет ставља на биолошке материјале, као што су остаци дрвета, кажу његови творци.

Чини се да је ова технологија сјајан начин да се брзо направе приступачни објекти за становање, што је на уму неких заговорника технологије, преноси АТВ.

Једног дана, могао би овај штампач да прави читава насеља, а његове спецификације показују да може да изгради скромни једноспратни дом за око 80 сати.

Међутим, он ће градити и друге објекте, а у њега су већ инвестирали америчко Министарство одбране и Министарство енергетике. Очекује се, зато, да ће производити и поморска пловила, па чак и подморнице.

ФоФ 1.0 има близанца у универзитетском кампусу у Мејну, који је раније био рекордер као највећи 3Д принтер на свијету. Већ се користио за изградњу куће површине 56 квадратних метара направљене од дрвених влакана и биосмоле.

Нови штампач је већи четири пута, а захваљујући њиховој близини, могу радити симултано на различитим аспектима истог пројекта.

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име