Високи представник за БиХ Педи Ешдаун на данашњи дан (12.03.2003.године) прије 22 године својом одлуком увео је озбиљне и тешке санкције Миловану Цицку Бјелици које су трајале све до 10. јуна 2011. године.
Одлуком Педија Ешдауна Бјелица је смијењен са дужности предсједника Скупштине града Српско Сарајево као и свих дужности у СДС-у. Наведеном одлуком забрањено му је путовање у друге земље, блокирана му је имовина, обављање било које званичне, изборне или именоване јавне дужности и кандидовање на изборима. Увођењем санкција кренуо је према њему драконски цивилни и правни прогон.
„Више пута сам хапшен (14 мјесеци провео у притворским јединицама, у НАТО бази под тешким и незамисливим тортурама два мјесеца, у Шевенингену непун мјесец и притворској јединици Суда БиХ 11 мјесеци) и судски процесуиран. У свим процесима сам ослобођен од било какве одговорности због недостатка доказа. Све вријеме прогона имао сам подршку породице, мојих суграђана и пријатеља. После свих ових дешавања моји суграђани додјелили су ми на изборима три узастопна мандата за начелника општине и народног посланика у Народној скупштини Републике Српске“ казао је Бјелица за „Соколац срце Романије“.
Како каже дугује велику захвалност Сокочанима који су били уз њега и његову породицу у оно тешко вријеме и који га после свега овога подржавају.
„Смјена и забрана високих представника су строге и тешке. Доживио сам их и преживио као неправду и бахатост међународне заједнице. Међутим санкције и блокаде које сам ја доживио од СНСД-а у Сокоцу, саботаже, финансијске блокаде, опструкцију и подметања кад је у питању ангажовање страних и домаћих инвеститора, удариле су не мене колико и на грађане Сокоца. Златно правило морала је темељно етичко начело које прописује следеће: чини другима што желиш себи, не чини другима оно што ни у којем случају неби желио да други раде теби, (а тога извршиоци изгледа нису свјесни, једни другима наносећи бол, проблеме и неправду наносимо још веће проблеме и зло себи) јер на крају се у животу на неки начин све враћа. Људи су најпречи. Вриједи се борити. Покољења дјела суде што је чије дају свјема“ Његошевим цитатом закључио је Бјелица.