Предсједник Удружења дрвопрерађивача “Романија” са Сокоца Бране Витомир изјавио је Срни да је у протеклих мјесец дана примјетан недостатак обловине, што, како каже, забрињава с обзиром да је у зимским условима смањен обим сјече и извоза трупаца.
Он је изразио бојазан да дио уговора са предузећем “Шумама Српске” неће моћи бити реализован до краја ове године.
Витомир тврди да су само поједини дрвопрерађивачи добили уговорене количине обловине, а да има оних којима “Шуме Српске” неће моћи испоручити уговорене количине шумских дрвних сортимената.
Он сматра да би требало више да се чује ријеч дрвопрерађивача приликом доношења одлука у ресорном министарству и Привредној комори Републике Српске, које се тичу пословане комуникације између “Шума Српске” и дрвопрерађивача.
“Од почетка године учињен је позитиван помак у договарању дрвопрерађивача и Шумског газдинства /ШГ/ `Романија` Соколац, али ћемо учинити све да тај ниво сарадње буде још бољи на обострано задовљство”, каже Витомир.
Из Јавног предузећа “Шуме Републике Српске” Срни је речено да се недостатак обловине на крају године може тумачити остварењем реализације са 107,70 одсто у ШГ “Романија”, које дјелује на подручју општина Соколац и Источни Стари Град, у односу на план за 2018. годину.
Цјелокупни сјечиви етат овог Газдинства, додају у “Шумама”, уговорен је са купцима ове двије општине, а количина обловине за дрвопрерађиваче са Сокоца уговорена је и у другим шумско-привредним подручјима.
У “Шумама Српске” подсјећају да планирана реализација у ШГ “Романија” за 2018. износи укупно 115.265 метара кубних шумских дрвни сортимената, те да је до сада произведено 124.148 метара кубних.
Производно-финансијски план “Шума Републике Српске” за 2019. годину је припремљен, али још није усвојен, а сјечиви етат ШГ “Романија” креће се у оквирима етата из 2018. године.
Додјела уговора ће се, како најављују из “Шума Српске”, вршити у складу са Одлуком Владе Републике Српске о утврђивању критеријума и начину расподјеле шумских дрвних сортимената.
“Може се констатовати да поједини дрвопрерађивачи не извршавају у потпуности обавезе плаћања преузетих количина шумских дрвних сортимената и плаћају их са закашњењем”, тврде у “Шумама Српске”.
Из “Шума Српске” напомињу да су прерађивачки капацитети које исказују сами дрвопрерађивачи у ове двије општине, знатно већи од планиране годишње реализације ШГ “Романија”, из чега произилази да су количине шумских дрвних сортимената ограничене и не могу бити прекорачене.
Удружење дрвопрерађивача “Романија” чине представници 22 дрвопрерађивачка предузећа са подручја Сокоца, која заједно са 10 фирми из ове дјелатности које нису чланови овог удружења, запошљавају око 500 радника.