„Тачно је да постоји нова зграда, са новом опремом, задужења су огромна, ради се о кредитима који се узимају чак и за исплаћивање доприноса. У читавој Републици Српској највећи дужник, одмах послије Универзитетско-клиничког центра Паприковац у Бања Луци, управо је Болница „Србија“ у Источном Сарајеву“– рекла је потпредсједница НСРС Соња Караџић Јовичевић.
„Одлазак медицинског особља је процес који је захватио цио Балкан а нас највише занимају оне здравствене установе према којима гравитирамо, а што се тиче Сарајевско-романијске регије то је Јавна здравствена установа Болница „Србија“ – рекла је Караџић Јовичевић.
Потпредсједница НСРС је казала да је одлив кадрова нешто што је дугорочно забрињавајуће.
„На оба универзитета у Републици Српској највеће интересовање студената је за медицински факултет. Кадрови који одлазе представљају најчешће средњи медицински кадар, односно медицинске техничаре, и то је највећи проблем. За ове кадрове су много либералнији услови за одлазак, поготово на њемачко говорно подручје“ – истакла је Караџић Јовичевић.
Потпредсједница НСРС је нагласила да уколико дозволимо да обучен медицински кадар оде а на то мјесто дође преквалификовани радник који никад није имао додира са медицинском струком, отвориће се питање ко ће нас лијечити у будућности.
„То је нешто око чега треба да се забави овај бермудски троугао здравственог система, Фонд здравственог осигурања, Министарство здравља и социјалне заштите и менаџмент здравствених установа. У том „бермудском“ троуглу, који гута огроман новац, за који се не види гдје иде и шта ми као грађани од тога имамо, страдају у првом реду пацијенти а онда и сви здравствени радници. Зато је потребно ресетовање или грађање новог здравственог система и то треба да буде основни задатак свима“ – закључила је Соња Караџић Јовичевић.